Jakie cechy ma gładź gipsowa i gdzie ją stosować?
Budownictwo

Jakie cechy ma gładź gipsowa i gdzie ją stosować?

Jakie cechy ma gładź gipsowa i gdzie ją stosować? Gdy trzeba zapewnić ścianom doskonałą gładkość, sięga się po gładź. Zazwyczaj wybiera się gipsową. To najchętniej wybierany produkt o takim działaniu, ponieważ ma sporo zalet. Nie jest jednak uniwersalny. Ma swoje ograniczenia. Warto poznać właściwości gładzi gipsowej i dowiedzieć się, kiedy jest idealna.

Popularny sposób na wygładzenie ścian

Modne są teraz ściany gładkie. Tradycyjna struktura, jaką tworzą tynki cementowo-wapienne, nie wydaje się już atrakcyjna. Gładka ściana zapewnia atmosferę komfortu. Gdy trzeba wygładzić sufit i ściany, to w pierwszej kolejności przychodzi na myśl gładź gipsowa. Jest to najpopularniejszy produkt do tego celu i nie kosztuje dużo. Wystarczy cienka warstwa, by uzyskać efekt bieli i gładkości. Gładź kupuje się jako produkt do rozrobienia albo jako gotowy, czyli od razu do stosowania. Zwykle gładź gipsową po nałożeniu szlifuje się na sucho. Możliwa jest też jej ostateczna obróbka na mokro, ale trzeba wybrać tę wersję produktu, która jest do tego przeznaczona.

Korzyści z wyboru gładzi gipsowej

Zalet gipsowej gładzi jest sporo. Są one na tyle istotne, że uczyniły ją najpopularniejszym produktem do wygładzania ścian. Znaczenie ma, że jest łatwo dostępna i niedroga. Jednak, gdyby nie efekt, jaki daje położenie gładzi gipsowej, nie byłyby cechy te tak ważne. Gładź kładzie się cienką warstwą. I taka warstwa wystarczy, by uzyskać perfekcyjną gładkość i doskonałą biel. Wysoki poziom bieli jest istotny, jeśli ściany będą pomalowane na jasny kolor. Zwykle wystarczy jedna warstwa farby, więc można zaoszczędzić na jej zakupie. Mniej się jej kupi niż wtedy, gdy potrzebne jest malowanie dwukrotne. Doskonała gładkość ważna jest zawsze, bez względu na to, jaki wybierzesz kolor.

Czy produkt ten ma słabe strony?

Jeśli gładź położona jest prawidłowo, to nie można mieć do niej zastrzeżeń. Ma ona jednak swoje ograniczenia, które sprawiają, że nie wszędzie gładź gipsowa może być stosowana. Warstwa, jaką tworzy na ścianie, nie jest paroprzepuszczalna. Nie należy stosować gładzi tej w łazienkach. Nie posiada odporności na mróz. Nie powinno się więc stosować jej do pomieszczeń nieogrzewanych. Może powodować uszkodzenie metalowej powierzchni. Jeśli styka się coś metalowego z gładzią gipsową, to musi mieć zabezpieczenie antykorozyjne. Nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. To znaczy, że można położyć ją w salonie. Niekoniecznie natomiast w pokoju będącym miejscem żywiołowych zabaw małych dzieci.

Gdzie stosować gładź gipsową?

Produkt ten przeznaczony jest do suchych pomieszczeń i takich, które zimą są ogrzewane. Może znaleźć się na suficie i na ścianach. Wykańcza się tak te powierzchnie, jeśli mają zostać pokryte farbą. Farba daje jakiś wybrany kolor, ale struktura ściany jest nadal widoczna. Z myślą o znakomitym efekcie końcowym można położyć gładź gipsową w pokojach np. w salonie, jadalni, w gabinecie. Można ją też wybrać do pokoju starszego dziecka oraz do przedpokoju. Zastosować ją można na strychu, jeśli nie ma planów dalszych przeróbek i można nadać ścianom ostateczny wygląd. Dotyczy to sytuacji, gdy jest już to obszar ocieplony i zimą ogrzewany.

Na jakie powierzchnie kłaść gładź?

Gładź gipsową kładzie się na tynki cementowe oraz cementowo-wapienne, ponieważ wymagają one wygładzenia. Płyty gipsowo-kartonowe są już ze swej natury gładkie. Jedyne, co jest w nich wymagane, to maskowanie połączeń między jedną płytą a drugą. Pomimo to niekiedy kładziona jest gładź gipsowa na całą ich powierzchnię, tak jak jest to w przypadku tradycyjnych tynków. Samo maskowanie połączeń i pozostawienie płyt bez gładzi sprawia, że miejsca łączeń pozostają widoczne. Nie zawsze tak jest, ale by mieć większą pewność dobrego rezultatu, niektórzy decydują się na położenie gładzi. Także na tynku gipsowym nie jest ona konieczna. Tworzy on powierzchnię białą i gładką. Kiedy jednak widać na nim jakieś niedoskonałości, to można zastosować gładź. Dodatkowa warstwa sprawi, że nie pozostanie po nich żaden ślad.

Kładzenie gładzi samodzielnie czy wezwać fachowca?

Jakie cechy ma gładź gipsowa i gdzie ją stosować?Z większością prac wykończeniowych i remontowych można poradzić sobie we własnym zakresie. Tak jest też z kładzeniem gładzi. Trzeba dowiedzieć się, co po kolei należy robić. Jest to czasochłonne i trzeba mieć trochę zdolności do tego typu prac. Można sobie jednak poradzić. Pozostaje jednak pytanie, czy warto, bo tak naprawdę to pierwsze kładzenie gładzi gipsowej jest nauką takiej pracy. Można zacząć od mniej widocznej ściany czy mniej ważnego pokoju. Warto, aby był przy tym obecny ktoś, kto ma już tę pracę za sobą. Jeszcze lepiej jest zlecić to komuś, kto zajmuje się kładzeniem gładzi zawodowo.

Jeśli w planach jest malowanie, a ściany nie są gładkie, to można pomyśleć o ich wygładzeniu. Wydłuży to pracę, ale efekt będzie znakomity. Idealnie gładkie ściany są dzisiaj modne. Koszty zakupu gładzi nie są duże. Trzeba tylko pamiętać o tym, jakie zalety ma gładź gipsowa i jakie wady. Są sytuacje, kiedy lepiej pomyśleć o innym produkcie do wygładzania. Zazwyczaj jest ona idealnym wyborem do nadania gładkości ścianom.