Jak wybrać monitor - najważniejsze porady i wskazówki
Technologie

Jak wybrać monitor – najważniejsze porady i wskazówki

Jak wybrać monitor – najważniejsze porady i wskazówki – to pytanie zadaje sobie sporo osób, które zastanawiają się nad tym, jakie monitory do komputera są najlepsze. Zakup nowego komputera to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, gdy za zakup bierze się osoba, która nie posiada fachowej wiedzy w tym zakresie. Na rynku oferowana jest tak wielka liczba zróżnicowanych urządzeń, że znalezienie dobrego komputera oraz monitora może okazać się naprawdę trudne. W niniejszym artykule doradzamy najważniejsze porady i wskazówki, którymi należy kierować się podczas wybierania monitora. Zapraszamy do wnikliwej lektury! 

Jak wybierać monitory – oto najważniejsze porady i wskazówki! 

Jak wybrać najlepszy monitor do komputera? Których monitorów zdecydowanie trzeba unikać? Czym różnią się najpopularniejsze matryce IPS, MV oraz TN? Kiedy istotne są kąty widzenia? Które proporcje ekranu będą najlepsze w konkretnych okolicznościach? W dalszej części artykułu odpowiadamy na wszystkie te istotne pytania. 

Proporcje i przekątna – na co należy zwracać uwagę? 

Są osoby, które kupując monitory do komputera, w pierwszej kolejności myślą o tym, aby kupowane urządzenie posiadało jak największą przekątną. Warto jednak wiedzieć o tym, że takie myślenie jest nie do końca takie dobre jak to się niektórym wydaje. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że duża przekątna wcale nie przekłada się w sposób jednoznaczny na większy komfort pracy. W wielu przypadkach w zupełności może wystarczyć nam monitor 20-calowy bądź 19-calowy. 

Jak wybrać monitor - najważniejsze porady i wskazówkiW trakcie podejmowania decyzji o wyborze przekątnej monitora trzeba brać pod uwagę ilość miejsca, którą mamy do dyspozycji w danym pomieszczeniu oraz odległość, która będzie dzieliła nas od monitora. Wszyscy eksperci zalecają, że monitor w żadnym wypadku nie może znajdować się bliżej niż 50 centymetrów od naszych oczu. Niezwykle ważna jest także zasada, która mówi o tym, że całość ekranu monitora powinna być łatwa do ogarnięcia wzrokiem bez konieczności poruszania głową. Jeśli będzie inaczej, to dłuższe przebywanie przed komputerem może przyczyniać się do bardzo bolesnych bólów głowy. 

Następna kwestia, która idzie w parze z przekątną, to proporcje. Producenci obecnie produkują monitory w kilku najważniejszych proporcjach. Zdecydowanie najczęściej stosowaną proporcją ekranu monitora jest 16:9 (tzw. proporcja telewizyjna) – jest to panoramiczny format, który jest w stanie zagwarantować nam jakość obrazu na poziomie 1920 x 1080, czyli Full HD. Format ten w dalszym ciągu jest najczęściej stosowany w polskich domach. Są oczywiście również wyższe rozdzielczości w tym formacie, na przykład 4K Ultra HD. 

Kolejne rodzaje proporcji ekranu to 21:9, 16:10 – są one jednak stosowane znacznie rzadziej od proporcji 16:9. Monitory z takimi proporcjami są z reguły wybierane przez profesjonalistów. 

Rozdzielczość monitorów 

Rozdzielczość monitora to jeden z najważniejszych elementów decydujących o tym, jak będzie prezentował się obraz oglądany przez nas na ekranie. Odpowiada on bowiem za szczegółowość obrazu. Monitory posiadające duże przekątne są w stanie zaoferować nam znacznie większy obszar roboczy oraz pozwala na o wiele lepsze wykorzystanie wysokiej rozdzielczości.

Zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem rozdzielczości jest 1920×1080, czyli rozdzielczość Full HD. Jest ona w zupełności wystarczająca, jeśli chcemy używać nasz komputer do klasycznych czynności, czyli oglądania filmów, grania w gry. Monitory z taką rozdzielczością są najatrakcyjniejsze cenowo, dlatego tym bardziej polecamy, aby po nie sięgnąć. Drugim rodzajem rozdzielczości jest 2560×1440 (QHD) – jest to rozdzielczość dedykowana bardziej wymagającym użytkownikom. Oferuje większą przestrzeń roboczą oraz lepszą szczegółowość obrazu. Taka rozdzielczość jest najlepsza przy monitorach o przekątnej 27 cali oraz większej – w takich modelach uda nam się zauważyć duże korzyści w zwiększeniu jakości obrazu. 

Kolejna z rozdzielczości to 3180×2160, czyli 4K Ultra HD. Oferuje ona największą szczegółowość obrazu oraz ogromną przestrzeń roboczą do wykorzystania. Monitory z taką rozdzielczością są polecane przede wszystkim dla profesjonalistów, którym zależy na tym, aby mieć do swojej dyspozycji niezniszczalny sprzęt z doskonale sprawdzającym się monitorem nawet przy najbardziej zaawansowanych operacjach obliczeniowych. 

Jaka matryca monitora będzie najlepsza? Odpowiadamy!

Poniżej pokrótce przedstawiamy szereg najistotniejszych informacji odnośnie rodzajów matryc w monitorach. 

  • Matryca IPS – jest to matryca, w której molekuły ciekłego kryształu są usytuowane w sposób równoległy do siebie a także do powierzchni ekranu. Dzięki tej technologii matryce IPS są w stanie zaoferować jakość obrazu na naprawdę bardzo wysokim, światowym poziomie. 
  • Matryca TN – jest to matryca, którą stosuje się w monitorach tańszego typu. Ich wadą jest słabsza jakość obrazu oraz bardzo wąskie kąty widzenia.
  • Matryca VA – ten rodzaj matrycy to swego rodzaju kompromis pomiędzy powyżej opisanymi matrycami. Jakość obrazu jest lepsza niż w TN, jednak trochę gorsza niż w IPS.