Chirurgia plastyczna - co powinniśmy wiedzieć na jej temat?
Uroda Usługi

Chirurgia plastyczna – co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Chirurgia plastyczna – co powinniśmy wiedzieć na jej temat? Choć jeszcze do niedawna chirurgia plastyczna była uważana za domenę celebrytów, aktorek i piosenkarek, dziś – głównie za sprawą szybkiego rozwoju medycyny – jest czymś dostępnym również dla przeciętnych ludzi. Co więcej – czymś, na co są w stanie sobie pozwolić również ci niezamożni. Sięga się po nią coraz częściej, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i tych czysto estetycznych. Co musimy wiedzieć na jej temat, zanim tak właściwie się na nią zdecydujemy? O tym opowiemy w naszym przewodniku po niej.

Czym jest chirurgia plastyczna? Najpopularniejsze zabiegi

Chirurgia plastyczna https://www.chirurgia-plastyczna24.pl jest odgałęzieniem medycyny, mającym ścisły związek z modyfikowaniem ciała. Początkowo była wykorzystywana do tak zwanej rekonstrukcji, a zatem przywracaniu wybranym częściom ciała ich pierwotnego wyglądu, na przykład po wypadku, oparzeniu, poważnej chorobie czy z uwagi na wady wrodzone. Dopiero później postanowiono wykonywać zabiegi w jej obrębie osobom bez przejść, nazywając ten odłam chirurgią estetyczną, skupiającą się na mocnym subiektywizmie i po prostu chęci pacjenta związanej z dokonaniem zmian.

Obecnie skorygować można niemal każdą część ciała. Mimo wszystko jednak największą popularnością cieszą się takie zabiegi, jak:

  • powiększenie piersi – to tak właściwie od niej wzięła się cała popularność chirurgii plastycznej, którą wylansowały popularne aktorki i celebrytki; rekonstrukcja zakłada nie tylko ich powiększanie, ale też pomniejszenie czy zmianę kształtu; możliwa jest również rekonstrukcja piersi, straconej chociażby w wyniku choroby nowotworowej;
  • liposukcja, zakładająca pozbywanie się tkanki tłuszczowej z określonej części ciała. Zazwyczaj przeprowadzana na brzuchu, jest uznawana za jedną z najmniej trwałych – zwłaszcza, że utrzymanie jej efektów zależy od silnej woli osoby, która się na nią decyduje;
  • operacja nosa, zazwyczaj związana z jego pomniejszeniem lub zmianą jego kształtu. Bardzo często ma związek z krzywą komorą nosa, która uniemożliwia danej osobie poprawne oddychanie;
  • lifting twarzy – zabieg mający związek ze zniwelowaniem efektów starzenia się skóry. Niezwykle często przeprowadzany, skuteczny, ale nietrwały. Należy do najtańszych.

Kto decyduje się na chirurgię plastyczną?

Do pewnego momentu chirurgia plastyczna była kojarzona wyłącznie z kobietami – to one, jak mogłoby się wydawać, przykładają największą wagę do swojego wyglądu i to one lubią w niego inwestować. W dzisiejszym świecie sytuacja jest jednak zgoła odmienna, a na zabiegi w obrębie chirurgii plastycznej decydują się również mężczyźni. Co więcej, często ich rodzaje pokrywają się z tymi najchętniej wybieranymi przez kobiety (poza operacją powiększenia piersi, oczywiście).

Chirurdzy plastyczni coraz częściej spotykają na stole operacyjnym również dzieci (minimalny wiek to 8 lat – przynajmniej w większości przypadków). U nich najczęściej przeprowadza się korektę nosa lub odstających uszu, która może być przyczyną szkolnych drwin i załamania psychicznego.

Chirurgia plastyczna – przeciwwskazania

Chirurgia plastyczna - co powinniśmy wiedzieć na jej temat?
Chirurgia plastyczna – co powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Nie każdy jest sobie w stanie pozwolić na zabiegi w obrębie chirurgii plastycznej – to należy powiedzieć już na początku. Do głównych jej przeciwwskazań należą różnego rodzaju choroby, przy czym lekarz sam bardzo często zleca badania. Zwłaszcza, jeśli nie podejmowaliśmy się ich już od bardzo dawna. Przeciwwskazaniem jest też zbytnia nadwaga pacjenta, która zawsze wywołuje ryzyko w czasie ewentualnej operacji. Wiele do powiedzenia mają również zabiegi o zabarwieniu stomatologicznym, w szczególności te zakładające leczenie kanałowe. Dla własnego dobra przed podjęciem się tego typu operacji warto zrobić sobie badania – nawet jeśli nie zaleci tego lekarz prowadzący, na pewno nam to nie zaszkodzi, a będzie w stanie zminimalizować ryzyko powikłań, a nawet utraty życia.

Cena operacji plastycznej

O kosztach związanych z zabiegami w obrębie chirurgii plastycznej mówi się bardzo rzadko, gdyż są zależne od konkretnego przypadku, zabiegu oraz indywidualnych uwarunkowań. Najdroższe zabiegi to zwykle te, które wymagają od chirurga plastycznego najwięcej czasu – mowa tutaj również o rekonstrukcji czy powiększaniu piersi. Drobne zabiegi, nieinwazyjne i nie wymagające od lekarza większego przygotowania kosztują znacznie mniej. Duży wpływ na cenę ma też wybór konkretnej kliniki chirurgii plastycznej – te cieszące się większym zainteresowaniem i lepszą opinią zazwyczaj znacznie lepiej się cenią od tych, które dopiero debiutują na rynku i nie mają jeszcze nabytego doświadczenia we współpracy z klientami czy klientami.

Podsumowanie

Chirurgia plastyczna nie bez powodu cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z obecnego we współczesnym świecie kultu ciała, ale też z tego, że jest po prostu czymś szeroko dostępnym, w znacznie bardziej przystępnej cenie od tej proponowanej jeszcze kilkanaście lat temu. Jeżeli i my potrzebujemy korekty jakiejś części ciała, niezależnie od tego, jakie tego powody nam przyświecają, powinniśmy się nią zainteresować. Zwłaszcza, że możemy z tego wyciągnąć same korzyści.