Co to jest pensjonat B&B?
Turystyka Usługi

Co to jest pensjonat B&B?

Co to jest pensjonat B&B? Wybierając się na wakacje często natrafiamy na polecenia tak zwanych pensjonatów B&B. Czym one są i jak wyglądają w różnych krajach?

Co to jest pensjonat B&B?

Rozwinięcie skrótu B&B jest w stanie powiedzieć nam już naprawdę wiele. Dwie literki B oznaczają bowiem dwa angielskie słowa:

  • Bed – czyli łóżko,
  • Breakfast – czyli śniadanie.

Jak więc łatwo się domyślić, w najprostszym rozumieniu tego pojęcia pensjonat B&B będzie miejscem, gdzie możemy spędzić noc, a następnie zjeść śniadanie przed wyruszeniem w dalszą podróż. Co ciekawe, pensjonaty tego typu niejednokrotnie znajdują się nie tylko w hotelach, ale także i w prywatnych domach.

Skąd wzięły się pensjonaty B&B?

Co to jest pensjonat B&B?

Tradycja tego typu zakwaterowania może być tak stara, jak same podróże. Zawsze istniała przecież potrzeba, by w czasie dalekich wojaży zatrzymać się na nocleg i posiłek. Dopiero z czasem postoje takie zaczęły być bardziej zorganizowane i podlegać pewnym regulacjom. W średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych odbywały się one zazwyczaj w obrębie danej klasy społecznej lub zawodu. Często na przykład lekarz podróżujący do innej części kraju zatrzymywał się na zasadach B&B w domu innego lekarza.

Z czasem zaczęto upatrywać w udostępnianiu takich pokoi źródła dodatkowego zarobku. W krajach anglosaskich rozwinęła się wówczas kultura wydzielania części pomieszczeń domu i wynajmowania ich przejezdnym. Dla gości często udostępniane były łazienka i salon, a rano podawano im śniadanie.

Pensjonaty B&B w różnych krajach

Pensjonaty takie szybko zyskały sobie olbrzymią sympatię turystów i z czasem rozprzestrzeniły się na większą część świata. Każdy kraj zaadaptował je dostosowując do panującej w nim kultury, w różnych częściach świata B&B będzie wyglądało więc nieco inaczej.

Wielka Brytania

To właśnie w krajach wchodzących w skład Wielkiej Brytanii powstało tradycyjne B&B. Do dzisiaj w większości miejsc na terenie Zjednoczonego Królestwa funkcjonuje w praktycznie niezmienionej, choć oczywiście unowocześnionej formie.

Goście pensjonatu dostają zazwyczaj do dyspozycji pokój z łazienką, a dodatkowo niekiedy udostępniany jest także salon. W salonie zwykle toczy się życie towarzyskie pensjonatu, w którym panować powinna serdeczna, domowa atmosfera.

W Wielkiej Brytanii śniadanie podawane w ramach B&B zazwyczaj będzie typowo angielskie. Składać się na nie mogą zatem następujące produkty:

  • Płatki na mleku,
  • Jajka sadzone,
  • Smażony boczek,
  • Pieczone pomidory,
  • Kiełbaski,
  • Fasola,
  • Tosty z dżemem.

Często dodatkową atrakcją tradycyjnych B&B w Wielkiej Brytanii jest możliwość zakupienia lokalnie wytwarzanych produktów, takich jak soki czy dżemy.

Stany Zjednoczone

Tradycja udostępniania pokoi własnego domu podróżnym w kolonialnej Ameryce zaistniała bardzo wcześnie. Choć początkowo osadnicy mogli liczyć na gościnność rdzennych narodów, w praktyce szybko zaczęli odwdzięczać się za nią przemocą i rozbojami. Nawet wydarzenia znane jako Święto Dziękczynienia miały dużo tragiczniejszy przebieg, niż się zwyczajowo uznaje. Potomkowie rdzennych narodów obchodzą tej samej daty Dzień Żałoby, w rzeczywistości bowiem angielscy osadnicy zostali ugoszczeni przez jedną z grup etnicznych tuż po tym, jak dopuścili się mordu na innej.

Nic więc dziwnego, że przedstawiciele rdzennych narodów szybko przestali być przychylni dla napływających na ich ziemie przybyszów. Nie mogący liczyć na ich gościnność imigranci z Europy radzili sobie w inny sposób – udostępniając pomieszczenia w swoich domach dla kolejnych przybyszów, zanim ci wyruszyli w dalszą podróż. To właśnie z tego procederu wywodzi się amerykańskie B&B.

Z czasem branża ta coraz bardziej się rozwijała. W niektórych czasach, na przykład podczas Wielkiej Depresji, dla wielu ludzi prowadzenie pensjonatów B&B stanowiło główne źródło dochodu. Drugi intensywny rozwój branży przypada na lata 80. i 90-te, kiedy to popularne zaczęły być podróże po kraju i poza jego granice.

Dziś wciąż B&B jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki bardzo popularne. Szacuje się, że w 2015 roku funkcjonowało około 17 tysięcy takich pensjonatów. Obecnie oferują one zazwyczaj nie tylko pokój do spania, łazienkę i śniadanie, ale także dostęp do Internetu, darmowy parking, a także udogodnienia typu spa. W większych pensjonatach można nawet wziąć ślub lub zorganizować konferencję biznesową.

Szwecja

Szwecja jest krajem europejskim, który bardzo szybko zapożyczył i zaadaptował pomysł na pensjonaty B&B z Wielkiej Brytanii, jednak nie przyjęły się one na terenie całego kraju. Znajdziemy je raczej na południu Szwecji oraz w okolicach większych miast takich jak Sztokholm, Malmo i Goteborg.

W niektórych miejscach pensjonaty B&B wyglądają podobnie jak te tradycyjne w Wielkiej Brytanii – stanowią pokoje wydzielone z prywatnych domów. Coraz częściej jednak możemy spotkać w Szwecji po prostu hotele, które działają na podobnej zasadzie jak pensjonaty B&B. Możemy więc po prostu wynająć w nich pokój z łazienką, a następnie zjeść śniadanie przed wyruszeniem w dalszą podróż po kraju.

Ostatnio zostały nawet wprowadzone regulacje, które mówią o tym, że jako pensjonaty B&B mogą reklamować się tylko te budynki, w których mieszkańcy mieszkają w tej samej części zabudowy, co goście. W przeciwnym wypadku jest to nie pensjonat B&B, ale hotel z usługami B&B.