Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych?
Transport Usługi

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych?

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych? Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi co rok kupować ubezpieczenie OC. Często taki wydatek stanowi istotną część naszego budżetu domowego. Dlaczego wiele osób, pomimo posiadania takich samych zniżek, płaci różne składki? Od czego jest to uzależnione? Postanowiliśmy przeanalizować, jakie elementy mają na to największy wpływ.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/opole/ to obowiązkowy dokument, który musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Za jego brak grozi dość wysoka kara finansowa, która z roku na rok jest podwyższana. Dlaczego jest takie ważne? Ponieważ chroni kierowcę od poważnych konsekwencji finansowych, gdy z jego winy dojdzie do wypadku lub kolizji. W przypadku mało groźnych stłuczek nie ma to aż tak dużego znaczenia, jednak w przypadku poważnego wypadku już tak.

Bardzo ważne jest to, że niezależnie od Towarzystwa Ubezpieczeń, jego warunki są zawsze takie same. Dzieje się tak dlatego, że określa je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego czynnikiem decydującym przy jego wyborze zawsze powinna być cena. A ta potrafi być bardzo różna. Z czego to wynika? Wpływ na to ma kilka czynników.

Dane właściciela pojazdu, które wpływają na koszt ubezpieczenia OC

Pierwszym elementem wpływającym na cenę ubezpieczenia OC jest właściciel pojazdu, a konkretniej rzecz biorąc niektóre jego dane. Najważniejsze z nich, to:

  • wiek – im kierowca jest młodszy, tym cena jest wyższa. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest on niedoświadczony i bardziej skłonny do brawurowej jazdy, więc ryzyko zajścia ewentualnego zdarzenia jest wyższe. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie ustala próg wieku, do którego stosuje się dodatkową zwyżkę składki.
  • okres posiadania prawa jazdy – możemy być ukarani wyższą ceną ubezpieczenia nie tylko ze względu na swój wiek http://www.wycena-oc.pl/oc-firmy-budowlanej/. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, jak długo posiadamy dokument uprawniający nas do prowadzenia pojazdu. Tak więc nawet osoba mająca 50 lat może zapłacić wyższą składkę, jeżeli dopiero od niedawna ma prawo jazdy.
  • miejsce zamieszkania – im większe miasto, w którym mieszkamy, tym wyższa cena. Wynika to przede wszystkim z tego, że jeździ po nich więcej samochodów i łatwiej o ewentualną kolizję. Uprzywilejowani w tym miejscu są więc mieszkańcy wsi oraz małych miejscowości.
  • stan cywilny oraz posiadane dzieci – fakt posiadania potomstwa daje ubezpieczycielom podstawę do myślenia, że kierowca będzie jeździł bardziej rozważnie. Dlatego też jest w stanie zaproponować mu zniżkę. Z kolei bezdzietny kawaler może zapłacić wyższą cenę, ponieważ statystycznie bywa mniej uważny i częściej dopuszcza się przekroczenia prędkości.

Warto wiedzieć o tym, że na cenę ubezpieczenia OC wpływa również fakt wpisania do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela. Jeżeli jest to osoba młoda, wówczas narażamy się na zwyżkę ze względu na jej wiek. Jednak daje to również pewne możliwości zaoszczędzenia na składce, ponieważ osoba niedoświadczona za kółkiem może korzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę zgromadzonych przez współwłaściciela.

Rodzaj pojazdu a cena ubezpieczenia OC

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC nie wpływają tylko właściciele, ale również pojazd, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. Do najważniejszych elementów, jakie Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, należą:

  • marka pojazdu – ubezpieczyciele prowadzą szczegółowe statystyki dotyczące liczby wypadków powodowanych przez konkretne marki i modele samochodów. Jeżeli jesteś więc posiadaczem pojazdu, który dość często się w nich przewija, a tym samym znajduje się w najwyższej grupie ryzyka, to musisz liczyć się z tym, że zapłacisz wyższą składkę.
  • aktualny przebieg – im jest on wyższy, tym ryzyko ewentualnej awarii się zwiększa https://www.wycena-oc.pl/kredyty-hipoteczne-szczecin/. Ubezpieczyciele uznają więc, że taki pojazd jest mniej bezpieczny, dlatego właściciele aut o dużym przebiegu muszą liczyć się z ewentualną wyższą składką.
  • pojemność silnika – większa pojemność oznacza wyższą cenę za OC. Wynika to przede wszystkim z faktu, że większy silnik przyczynia się do rozwijania większych prędkości, a te często są przyczyną wielu kolizji.
  • wiek samochodu – starsze samochody są bardziej podatne na różnego rodzaju awarie, które sprawiają, że trudniej się je prowadzi. A to może szybciej doprowadzić do ewentualnego wypadku. Dlatego mając starszy samochód często zapłacimy więcej niż ci, którzy posiadają nowe pojazdy.

System Bonus Malus

polisa oc
polisa oc

Ostatnim czynnikiem, który może mieć największy wpływ na cenę ubezpieczenia OC jest tak zwany system Bonus Malus. Co się kryje pod tym pojęciem? Mianowicie jest to system, który odnosi się do historii dotychczasowej jazdy. Pozwala ubezpieczycielom https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-remontowo-budowlanej/ na przyporządkowanie kierowcy do danej klasy szkodowości i na tej podstawie wyliczyć mu składkę. Zgodnie z nim ewentualne składki mogą co roku rosnąć lub maleć. Jest to więc system, który z jednej strony nagradza kierowców za bezszkodową jazdę a z drugiej karze za wyrządzone szkody. Każde Towarzystwo Ubezpieczeń ma swój indywidualny system, w którym określa wysokość ewentualnych zniżek i zwyżek. Składa się on z różnych klas, do których można awansować lub spaść po każdych 12 miesiącach.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/