Domy szkieletowe
Budownictwo

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe – decydując się na budowę domu szkieletowego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to że domy szkieletowe sprawdzają się w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie, oznaczać będzie że sprawdzą się również w Polsce. Mamy tutaj przecież inne warunki atmosferyczne, jest inny klimat. Nie wiadomo jak drewno czy inny materiał użyty do szkieletu tego domu, będzie funkcjonował na zmienne temperatury które panują w Polsce.

Domy szkieletoweW ciągu roku mamy przecież zimę w której pada śnieg, my również lato które obfituje w wysokie temperatury. Dlatego też mimo, iż domy te sprawdzają się w Ameryce Północnej niekoniecznie musi oznaczać że domy szkieletowe sprawdzą się również w Polsce. Oczywiście, dzisiaj już takie domy powstają w wielu polskich miejscowościach, natomiast nie ma pewności co do tego, jak ty domy będą funkcjonować za kilkadziesiąt lat. Bo nawet jeśli funkcjonują dobrze w Ameryce Północnej, nie oznacza to, że będą dobrze funkcjonować w Europie a moda na powstawanie tych domów na naszym kontynencie jest zbyt krótka żeby to ocenić. Nie ma takich domów w Polsce, które powstawały by kilkadziesiąt lat temu. Dlatego też pytanie czy domy szkieletowe za kilkadziesiąt lat dalej będą nadawały się do zamieszkania bez gruntownych remontów jest dzisiaj dość istotne. Co z tego, że zaoszczędzimy pieniądze przy budowie tego domu, gdy za kilkadziesiąt lat będziemy musieli włożyć ogromne sumy w jego renowację. Jeśli chodzi o domy murowane, mamy tą świadomość, że są one trwałe i solidne.

Oczywiście bardzo dużo zależy od materiałów którch się używa się oraz od wykonawców. Jeżeli zatrudnimy fachowców, mamy większe prawdopodobieństwo że nasz dom będzie solidny i trwały. Natomiast patrząc na historię naszego budownictwa w ostatnich latach, wydawać by się mogło że mamy zdecydowanie więcej fachowców w dziedzinie domów murowanych niż takich którzy stawiali domy szkieletowe. Tym bardziej wydaje się pewniejszym rozwiązaniem stawianie domów murowanych. Chodzi przecież o dość spore sumy pieniędzy, nie ważne czy mówiąc o domach murowanych czy o domach szkieletowych. Na jedno i drugie musimy przeznaczyć sporą ilość pieniędzy. Oczywiście domy szkieletowe są tańsze. Tym co przemawia za domami szkieletowymi, jest ich cena oraz to, że budują się one szybciej niż domy murowane. Dodatkowym ich atutem jest łatwiejsza możliwość ich rozbudowania, w przypadku w którym potrzebować będziemy większego domu. Łatwiej jest nam rozbudować dom szkieletowy niż dom murowany.

Poznaj koniecznie:

Ryzyko które istnieje przy domach szkieletowych dotyczy ich funkcjonalności czy odporności kilkadziesiąt lat po ich wybudowaniu. Dlatego też, jeśli ktoś decyduje się na budowę domu, będąc już w średnim wieku a jego celem jest niekoniecznie to, aby zostawić dom swoim potomkom, najlepszym wyjściem wydaje się dom szkieletowy. Jeśli jednak marzy nam się wybudowanie domu który będzie służył naszym dzieciom, wnukom oraz dalszym potomkom, jedynym rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji, jest budowa domu murowanego. Oczywiście, to na co się zdecydujemy, zależy od tego jaki dom chcielibyśmy mieć. Nie do końca wiadomo również, czy koszty eksploatacji i utrzymania takiego domu nie będą rosły wraz z jego wiekiem. Być może koszty te będą a wzrastały w starszych domach szkieletowych. Oczywiście również przy domach murowanych istnieją dodatkowe koszty, które musimy ponieść, na renowację tych budynków. Jednak koszty te są dzisiaj mniej więcej możliwe do oszacowania, natomiast niemożliwe są takie koszty gdy decydujemy się na domy szkieletowe, ponieważ nie ma w Polsce kilkudziesięcioletnich domów szkieletowych.

Nie zawsze dobrym wyjściem jest kopiowanie mody płynącej do nas ze Stanów Zjednoczonych, dlatego też zdecydowanie się na domy szkieletowe może okazać się pewnym ryzykiem. Domy murowane są tym co znamy. Mamy świadomość jak one funkcjonują, znamy ich trwałość, wiemy jak długo będą nam służyły. Natomiast o domach szkieletowych nie możemy tego powiedzieć. Są one pewną zagadką, jednak decydując się na budowę naszego wymarzonego domu, możemy sami podjąć decyzję co wybieramy. Jeśli nie boimy się zaryzykować budowy domu szkieletowego i uważamy, że jest to lepsze rozwiązanie, jak najbardziej możemy to zrobić. Natomiast nie jesteśmy w stanie, my ani nikt inny, odpowiedzieć na pytanie czy domy szkieletowe są lepsze od domów murowanych. To okaże się dopiero za kilkadziesiąt lat, kiedy my już na trwałość naszego domu będziemy mieli niewielki wpływ. To budując dom, podejmujemy decyzję z której albo będziemy dumni, albo będziemy jej żałować. Dzisiaj powiedzieć jasno się nie da, co jest lepsze, domy murowane czy domy szkieletowe. Trudno nam również podjąć tę decyzję, ponieważ większość z nas nie jest ekspertem w dziedzinie budownictwa. Pewnie ilu fachowców w tej dziedzinie tyle też opinii na temat domów szkieletowych, ich trwałości, wytrzymałości i kosztów utrzymania. Za mało jest dzisiaj w Polsce takich budynków, za krótko one istnieją aby można było jednoznacznie podjąć tę decyzję. Dlatego niestety zostajemy z nią zupełnie sami.