Technologie

Jak czyścić plamy z atramentu?

Rozpryskiwanie atramentu – co robić?

Plamy z atramentu to niemiła niespodzianka, która może uszkodzić nasze ubrania. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, aby to naprawić! Dobrze wiedzieć, że w przypadku plam z tuszu, jak również innych niechcianych plam, działanie jest bardzo szybkie!

Istnieje wiele sposobów usuwania atramentu, wszystko zależy od atramentu, który chcesz usunąć. Inne podejście zastosujemy w przypadku lekkich materiałów, a inne w przypadku materiałów kolorowych. Inaczej postąpimy z drewnem, a inaczej z dywanem. Jednak podstawowymi środkami do walki z atramentem są denaturat i sól oraz ciepła i zimna woda. Jeśli plama nie zejdzie za pierwszym razem, możemy ponownie wyprać tkaninę. Musimy być bardzo ostrożni, gdy mamy bezpośredni kontakt z atramentem, ponieważ często nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy mamy brudne ręce, podobnie jak ubrania, tkaniny czy meble wokół nas. Przede wszystkim musimy zachować zimną krew i podejść do tematu szybko i przemyślanie.

Plamy z atramentu na dywanikach, dywanikach lub fotelach – nie panikuj!

Musisz działać szybko! Na początku należy bardzo uważać, aby zetrzeć rozpryskiwany atrament papierowym ręcznikiem i upewnić się, że wchłonął jak najwięcej. Następnie potrzebny jest etanol, w którym można zwilżyć róg czystej szmatki i odłożyć w brudne miejsce, aby go namoczyć. Ważne jest, aby nie szorować plamy, ale pozwolić jej samoczynnie wchłonąć się w szmatkę. Okresowo moczyć ściereczkę w alkoholu i delikatnie przecierać ściereczkę delikatnymi ruchami. Na koniec ściereczkę z etanolem możesz pozostawić na plamie na co najmniej pół godziny. Na koniec spłucz powierzchnię ciepłą wodą i octem, ponieważ etanol może uszkodzić włókna krzesła lub dywanika i pozwolić mu wyschnąć. Możesz także użyć domowych środków, takich jak sól i lemoniada.

Jak zmyć z ubrania tusz?

Jak zawsze trzeba szybko reagować! Podczas zmywania tuszu do rzęs z ubrania dobrze jest założyć gumowe rękawiczki i osłonę twarzy, aby zapobiec wdychaniu oparów tuszu. Atrament charakteryzuje się tym, że bardzo szybko schnie, a jego usunięcie jest znacznie trudniejsze niż tonera. Na początek zetrzyj pierwszą warstwę tuszu wilgotną gąbką lub ręcznikiem. Dobrym pomysłem jest również namoczenie ubrań w zimnej wodzie, a następnie włożenie ich do pralki i włączenie trybu prania wstępnego. Ubrania powinny wysychać w temperaturze pokojowej, więc nie używaj suszarki ani nie wystawiaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Następnym krokiem jest użycie specjalnego odplamiacza. Jeśli nie, do oczyszczenia możesz użyć brandy lub lakieru do włosów na bazie alkoholu. Nanieś na plamę alkohol lub posyp lakier. Następnie zetrzyj plamę ręcznikiem papierowym.

Jak usunąć atrament z rąk?

Po pierwsze, należy natychmiast dokładnie umyć ręce, ponieważ spowoduje to usunięcie większości tuszu do rzęs. W kolejnym kroku wcieraj cytrynę w dłonie, aby wybielić. Warto również użyć pumeksu. Jednak trzeba tu być bardzo ostrożnym, ponieważ zbyt mocne pocieranie dłoni pumeksem może podrażniać lub skaleczyć dłonie, powodując alergie lub niechciane wysypki. Ważne jest również, aby tusz do rzęs nie wyschł całkowicie na skórze. Innym zalecanym domowym lekarstwem jest umycie rąk świeżym sokiem pomidorowym.

Jak usunąć plamy z atramentu z drewna?

Pierwszym polecanym przez nas produktem jest woda gazowana. Świetnie sprawdza się w przypadku świeżych plam z tuszu, z którymi starsze plamy nie mogą sobie poradzić (tylko lekko rozjaśniają się). Plamy należy zasypać sodą oczyszczoną i przykryć wilgotnym ręcznikiem papierowym. Powtórz to kilka razy, aż papier wchłonie cały atrament z drewna. Innym sposobem jest użycie kwasu cytrynowego. Wystarczy przykryć nim plamę i przetrzeć wełną stalową. Najskuteczniejsza jest cyklina, która może dotrzeć do wielu zakamarków w drewnie. Warto wspomnieć, że lepiej sprawdza się, gdy drewno jest wilgotne. W przypadku plam, które zalegały w drewnie od kilku lat, trudno je w 100% usunąć.