Jak wybrać dobry sklep jeździecki?
Moda Sklepy

Jak wybrać dobry sklep jeździecki?

Jak wybrać dobry sklep jeździecki? Rynek jeździecki i około jeździecki rozwija się obecnie z zawrotną prędkością. Nie tylko coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego konia, ale powstaje też coraz więcej miejsc, w których tego konia można trzymać oraz w których można zacząć swoją przygodę z jazdą konną. Bez względu na to, czy ktoś dopiero odbył pierwszą lekcję jazdy, czy może od lat posiada swojego konia, dobry i zaufany sklep jeździecki to ważny punkt na jeździeckiej liście.

Sklep jeździecki przy ośrodku

Spora część większych ośrodków jeździeckich, zwłaszcza te, przy których prężnie działają szkółki, ma na swoim terenie sklep jeździecki. Jest on zwykle wyposażony w najpotrzebniejsze rzeczy i początkujący adept jeździectwa znajdzie tam wszystko, co konieczne, żeby wygodnie i bezpiecznie brać udział w zajęciach jazdy konnej. Takie “przystajenne” sklepy nie są jednak zwykle bogato zaopatrzone, więc w miarę postępu jeździeckiego pewnie trzeba będzie poszukać jakiegoś bardziej wyspecjalizowanego sklepu, który będzie miał szerszy asortyment – czy to sprzętowy, czy na przykład paszowy.

Internetowe sklepy jeździeckie

Internet otworzył rynki na świat, lub też świat na rynki. Dzięki temu, że świat jest “globalną wioską” możemy w internecie znaleźć (i kupić) niemal wszystko. Podobnie rzecz ma się, gdy chodzi o asortyment do jazdy konnej. Google “wyrzuci” nam całą masę wyników, jeśli postanowimy tam poszukać sklepu jeździeckiego. Opcja zakupu przez internet ma jednak swoje niebezpieczeństwa, skąd więc wiedzieć, że sklep, który wybraliśmy jest godny zaufania?

Jak wybrać dobry sklep jeździecki?O tym też możemy przeczytać w internecie. Koński światek jest dość hermetyczny i na końskich forach możemy zasięgnąć opinii na temat danego miejsca lub przeczytać już istniejące. Sklepy jeździeckie z prawdziwego zdarzenia zwykle prowadzą też swoje strony na Facebooku czy Instagramie i tam możemy przeczytać recenzje sklepu, opinie o produktach czy terminowości wysyłki. Podobnie w przypadku Allegro – każdy sprzedający ma swoje punkty, im jest ich więcej i im więcej pozytywnych komentarzy na temat danego sklepu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani,

Warto jednak pamiętać o tym, że zakup przez internet oznacza tyle, że zakupiony produkt zobaczymy na żywo dopiero w momencie odbioru paczki, więc w przypadku zakupu na przykład zbyt małego kasku, jego wymiana będzie możliwa, ale będzie wiązała się z dodatkowym czasem i często będziemy musieli opłacić przesyłkę ponownie.

Wybierając internetowy sklep jeździecki warto zwrócić uwagę na detale samej strony – czy jest staranna i dobre wykonana? Czy zdjęcia produktów są wyraźne? Czy posiada widoczne stany magazynowe i zasady wysyłki? Czy w regulaminie sklepu znajduje się podpunkt, mówiący o przyjmowaniu zwrotów, wymianie wadliwych lub nie pasujących produktów? I przede wszystkim, czy na stronie jest kontakt do sklepu/właściciela – numer telefonu lub adres?

Jeśli mamy wątpliwości warto zwrócić uwagę na dane takie jak NIP czy REGON, które upewniają nas, że wybrany sklep to legalnie działająca firma, a nie przygodny bubel.

Pierwsze zamówienie

Zanim dokonamy pierwszego zamówienia warto zrobić jeszcze jedną rzecz – zadzwonić lub napisać na czacie (jeśli jest dostępny na stronie) lub skontaktować się przez fanpage. Będziemy mogli wtedy ocenić poziom obsługi klienta lub  sprawdzić wiedzę i doświadczenie sprzedającego czy zasięgnąć rady. Warto również sprawdzić, czy sklep posiada możliwość wysyłki towaru za pobraniem – zwłaszcza przy okazji pierwszego zamówienia i w przypadku sklepu, który jest na rynku od niedawna i nie ma jeszcze opinii na jego temat wysyłka pobraniowa chroni w pewnym sensie klienta przed oszustwem ze strony nieuczciwego sprzedawcy. Zawsze też należy pamiętać o otwarciu paczki w obecności kuriera – zwłaszcza, jeśli zamówienie było kosztowne – spisanie protokołu z kurierem pozwala na szybszą i łatwiejszą wymianę towaru, jeśli uległ on uszkodzeniu podczas przesyłki.

Dlaczego warto mieć “swój” sklep jeździecki

Dobry kontakt z zaprzyjaźnionym sklepem jeździeckim jest nie do przecenienia i może przynieść wymierne korzyści.  Po pierwsze, stali klienci mogą korzystać z promocji niedostępnych dla szerszego grona – a jak wiadomo, jeździectwo do tanich hobby nie należy i dobry sprzęt potrafi kosztować krocie, więc każda obniżka może mieć znaczenie. Po drugie, jeśli mamy zaprzyjaźniony sklep, może on czasem, korzystając ze swoich kontaktów ściągnąć dla nas rzeczy, których nie ma dostępnych w normalnej ofercie, a które dany producent produkuje – często jest tak w przypadku specjalistycznego sprzętu – na przykład wędzideł, gdy sklep w ofercie ma jedynie te najbardziej popularne modele, podczas gdy rzeczywista oferta producenta jest zdecydowanie szersza. Zaprzyjaźniony sklep bez problemu ściągnie nam potrzebny sprzęt przy okazji następnego zamówienia od danego producenta.

Przygoda z jeździectwem często trwa całe lata, lub nawet całe życie. Ekwipunek, strój i inne jeździeckie akcesoria będziemy przez ten czas kupować wielokrotnie. Dlatego już na początku drogi warto znaleźć sklep, który nam tą przygodę ułatwi i uczyni przyjemniejszą.