Jak wybrać mieszkanie idealne?
Budownictwo Nieruchomości

Jak wybrać mieszkanie idealne?

Jak wybrać mieszkanie idealne? Nie da się ukryć, że każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu. Nieruchomości w Polsce są niestety bardzo drogie. W związku z tym nie każdy ma to szczęście, aby móc odebrać klucze od dewelopera. Z czasem jednak wiele osób decyduje się na swój własny kąt, nawet zadłużając się w efekcie na kilkaset tysięcy złotych. Pod warunkiem, że mamy stałą pracę, to jest to kredyt jak najbardziej do spłacenia. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać naprawdę idealne mieszkanie i nie żałować swojego zakupu?

Lokalizacja nieruchomości

Gdy myślimy już na poważnie o nowym mieszkaniu to powinniśmy wybrać dla siebie idealną lokalizację. Dużą popularnością cieszą się nowe mieszkania w Krakowie. Kraków jest miastem niezwykle urokliwym, klimatycznym, z dużymi możliwościami oraz miejscem, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych czy też sportowych. Wydaje się zatem, że lokalizacja ta jest naprawdę dobrym wyborem. Wiemy już, że będziemy się rozglądać za nowymi mieszkaniami Kraków, ale powinniśmy się skupić także na konkretnej dzielnicy. Nic na siłę. Jedni z nas odnajdują się świetnie w centrum, a inni raczej wolą jakąś spokojną dzielnicę. Oczywiście wybór ostateczny zawsze należy do nas. Musimy się liczyć z tym, że nowe mieszkania w Krakowie w samym centrum są droższe od tych, które znajdują się poza Krakowem. Gdy już wybraliśmy lokalizację skupmy się na metrażu.

Metraż i rozkład mieszkania

Po dokonaniu wyboru lokalizacji pora na ustalenie wielkości interesującego nas mieszkania. Na nowych osiedlach mamy do wyboru małe kawalerki, średnie mieszkania jak i także całkiem okazałe metraże liczące ponad sto metrów kwadratowych. Wszystko jest zależne od tego w jakim jesteśmy wieku, czy mamy rodzinę, a może mamy związane z nią plany. Kupno zbyt małego mieszkania, a następnie powiększenie rodziny nie jest zbyt rozsądne. Pomimo wydania dużych pieniędzy na mieszkanie, będzie nam po prostu ciasno, a to nie o to chodzi. Wybierajmy zatem mieszkanie przyszłościowo. Musimy mieć zawsze z tyłu głowy swoje plany.

Poza metrażem w samym mieszkaniu ważny jest także rozkład mieszkania. Musimy wiedzieć czy interesuje nas pokój z aneksem kuchennym, osobna kuchnia, przejściowe pokoje, osobne pokoje czy też może marzymy o balkonie lub tarasie? Wybór należy do nas. Możemy o tym śmiało zdecydować. To przecież my płacimy za to mieszkanie. Musimy także podjąć decyzję czy wolimy mieszkać na parterze, a może na piętrze wyżej. Wszystko musimy mieć zaplanowane doskonale.

Zwróćmy uwagę na najbliższą okolicę

Decydując się już na konkretne osiedle, to zwróćmy uwagę na najbliższą okolicę. Niezmiernie ważne jest to czy na osiedlu znajduje się plac zabaw, zieleń, ławeczki do relaksowania się, siłownia, jakieś sklepy, a może nawet szkoła czy też przedszkole. Wszystkie te nawet małe elementy mają olbrzymi wpływ na to jak nam się będzie mieszkało. Zwróćmy także uwagę na połączenie z centrum komunikacją miejską. Zawsze musimy mieć w głowie scenariusz, w którym nasz samochód odmawia posłuszeństwa i co za tym idzie musimy się przesiąść do autobusu czy też tramwaju. Sprawdźmy czy w ogóle taka możliwość jest, a może jednak nie ma szans, aby dojechać do pracy? Tak sytuacja na pewno nie jest zbyt komfortowa. Kupując mieszkanie upewnijmy się jakie są dalsze plany dewelopera na danym osiedlu. Dowiedzmy się czy powstaną jeszcze jakieś budynki, a może jednak osiedle jest już skończone? Jest to bardzo ważne. Niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, w której naprzeciwko naszego bloku nagle wyrasta kolejny, zabierając nam jednocześnie całe promienie słoneczne. Nie jest to sytuacja zbyt komfortowa.

Ile kosztuje nowe mieszkanie?

Na pewno wiele osób próbuje się dowiedzieć ile może kosztować nowe mieszkanie w Krakowie? Odpowiedzieć na to pytanie się jednoznacznie nie da. Musimy po prostu wiedzieć na jakie mieszkanie chcemy się zdecydować. Chodzi głównie o metraż, lokalizację, ilość pokoi, piętro oraz inne udogodnienia. Wówczas możemy otrzymać ocenę wstępną. Nie jest to jednak nigdy cena ostateczna. Cenę ostateczną otrzymamy pytając o konkretne już mieszkanie  W związku z tym możemy kupić nowe mieszkanie w Krakowie za 300 tysięcy złotych, a możemy także kupić takowe, które kosztuje trzy razy tyle. Widzimy zatem, że różnica jest naprawdę spora. Wybierając mieszkanie musimy także wziąć pod uwagę nasze oszczędności oraz ewentualnie wysokość zdolności kredytowej. W żadnym wypadku nie możemy brać kredytu, którego już od razu wiemy, że nie spłacimy czy też będziemy mieli ogromny problem. Niestety, ale jest to zobowiązanie nawet na trzydzieści lat. Nie wyobrażam sobie przez ten okres żyć w niepewności i zastanawiać się każdego miesiąca za co spłacić kolejną ratę kredytu. Jest to naprawdę nieodpowiedzialne. Takie rozwiązanie nie jest na pewno rozwiązaniem długoterminowym. W zasadzie śmiało można powiedzieć, że nie jest to żadne rozwiązaniem.

Zakup mieszkania powinien być w związku z tym bardzo przemyślany. Nie ma w takich sytuacjach miejsca na spontaniczne decyzje. Jest to przecież zakup na całe życie.

Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl
Nieruchomości Sytek
ul. Wielka 21
61-755 Poznań
516 020 806
www.nieruchomosci.sytek.pl