Usługi

Na co zwracać uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Na co zwracać uwagę wybierając biuro rachunkowe? Jedną z decyzji, jaką musi podjąć przedsiębiorca podczas zakładania działalności gospodarczej, jest sposób prowadzenia księgowości. Nie każdy ma czas, a przede wszystkim odpowiednią wiedzę, żeby wszelkimi rozliczeniami zajmować się osobiście. Dotyczy to zarówno nowych firm, których właściciele dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie, jak i tych funkcjonujących na rynku od wielu lat. Dlatego też warto znaleźć biuro rachunkowe, które zajmie się firmowymi finansami. Jak jednak dokonać właściwego wyboru?

Poznaj jaki zakres działalności ma biuro rachunkowe

Pierwszym aspektem na jaki powinno się zwrócić uwagę jest zakres działalności danego biura rachunkowego https://www.ekb.szczecin.pl/. Czy ogranicza się jedynie do księgowania dokumentów związanych ze sprzedażą i zakupami oraz przepływów środków finansowych? W zupełności wystarczy to przy prowadzeniu małych biznesów, jednak w przypadku większych firm może okazać się niewystarczający. Wówczas zakres działania biura rachunkowego musi być znacznie szerszy i obejmować zarówno aspekty finansowe, jak i prawno-podatkowe. Profesjonalni księgowi mogą pomóc w analizie rynków finansowych, stworzyć strategię działania przedsiębiorstwa, udzielać porad prawnych, dokonywać optymalizacji podatkowej czy też reprezentować swoich klientów przed urzędem skarbowym lub organami administracji państwowej.

Jakie kompetencje mają pracownicy biura rachunkowego?

Drugą bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są kompetencje księgowego. W tym celu należy sprawdzić czy dane biuro rachunkowe posiada odpowiednie licencje oraz certyfikaty. Co prawda od 2014 roku nie trzeba już mieć Licencji Ministra Finansów, jednak dokument ten stanowi potwierdzenie odpowiednich kwalifikacji pracownika. Podobnie jest w przypadku posiadania przez biuro rachunkowe Certyfikatu wydanego przez Centrum Informacji Księgowej. Pracownicy biura rachunkowego powinni również uczestniczyć w cyklicznych kursach oraz szkoleniach, które podnoszą ich kompetencje. Przed wyborem konkretnego księgowego warto przeprowadzić z nim osobistą rozmowę, podczas której możemy ocenić jego potencjał. Bardzo istotne jest może okazać się doświadczenie takiej osoby, przede wszystkim ze względu na jej znajomości w Urzędach Skarbowych czy Zakładach Ubezpieczeń Społecznych.

Zakres świadczonych usług

SKPW - szkolenia księgowe online
SKPW – szkolenia księgowe online

Trzeba również sprawdzić czy zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe jest wystarczająco szeroki. Te profesjonalne oferują swoim klientom rachunkowość podatkową czy finansowo-zarządczą oraz obsługę kadr i płac. Ważne jest również to, czy księgowy będzie reprezentował nasze sprawy przed US lub ZUS oraz czy będzie pomagał w uzyskaniu różnego rodzaju dotacji. Ważne jest też to czy dane biuro zatrudnia u siebie pracowników z konkretnymi specjalizacjami. Ma to szczególne znaczenie, gdy prowadzimy np. działalność transportową czy farmaceutyczną, które wymagają znajomości dodatkowych przepisów. Największe biura rachunkowe współpracują również z wieloma specjalistami z różnych dziedzin, dzięki czemu są w stanie zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę na najwyższym poziomie.

Czy biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie OC?

Innym istotnym czynnikiem, jaki należy sprawdzić przed wyborem biura rachunkowego https://rachunkowebiuro.szczecin.pl, jest ubezpieczenie OC. Stanowi ono zabezpieczenie klientów przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne błędy popełnione przez pracowników. Dlatego podczas pierwszego spotkania z księgowym należy koniecznie zapytać o jego posiadanie oraz o wysokości sumy ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla nas. Można również poprosić o przedstawienie szczegółowego zakresu takiego ubezpieczenia, żeby mieć całkowitą pewność, od jakich zdarzeń możemy się uchronić.

Zobacz również:

W jaki sposób odbywa się komunikacja z klientem?

Czasy, kiedy każdego miesiąca trzeba było dostarczać do biura księgowego https://goo.gl/maps/LYULMzyLfuN1a2gU6 stos papierowych dokumentów, powoli idą w zapomnienie. Nowoczesność wkroczyła również do biura rachunkowego i obecnie większość spraw można załatwić za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim swój cenny czas, który może poświęcić na rozwój biznesu. Należy więc sprawdzić czy dane biuro oferuje taką możliwość. Ważny jest również sposób, w jaki można się komunikować z pracownikami. Kontakt telefoniczny oraz mailowy to absolutna konieczność.

Polecamy także wartościowe szkolenia dla księgowości:

Ile kosztuje obsługa przez biuro rachunkowe?

Szukając odpowiedniego biura rachunkowego należy również porównać ceny ich usług. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie może być to czynnik decydujący. Przede wszystkim trzeba zestawić ze sobą zakres oferowanych usług z wszelkimi kosztami, jakie trzeba będzie ponieść z tego tytułu. Nie należy sugerować się tylko i wyłącznie niską ceną, bo często nie idzie ona w parze z jakością. Podpisując umowę z biurem należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące ewentualnych usług dodatkowych, które znacząco mogą podnieść wszystkie koszty. Powinna ona zawierać szczegółowy zakres usług, na jaki umawiają się obie strony. Dzięki temu nie będzie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.