Pianka neoprenowa - co powinieneś o niej wiedzieć?
Hobby Moda

Pianka neoprenowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Pianka neoprenowa – co powinieneś o niej wiedzieć? Jednym z najważniejszych aspektów przy uprawianiu sportu jest zadbanie o komfort termiczny. Idąc biegać latem, ubieramy raczej przewiewne ubrania, a późną jesienią stawiamy na cieplejszą odzież. Szczególnie duże znaczenie ma to w sportach wodnych. Nie pomaga tu fakt, że zapewnienie odpowiedniej izolacji ciała od zimnej wody jest wyjątkowo ciężkie. Co wykorzystuje się w tym celu? Chociażby akcesoria z pianki neoprenowej.

Czym jest neopren

Neopren to rodzaj kauczuku syntetycznego o wielu zastosowaniach. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji kleju. Jeśli jednak podda się go odpowiedniej obróbce, która zapewni zatrzymanie w materiale pęcherzyków gazu, otrzymuje się piankę neoprenową. Cechuje się ona elastycznością, wodoszczelnością, a także wysokim stopniem izolacji. Właśnie dlatego stanowi doskonały materiał do produkcji akcesoriów potrzebnych w sportach wodnych.

Neopren, a tkanina poliestrowa

Często spotykanym w sportach wodnych materiałem jest również tkanina poliestrowa. Pod wieloma względami jest ona jednak gorsza niż pianka neoprenowa. Nie gwarantuje izolacji termicznej ciała, a stopień ochrony przed promieniowaniem UV ciężko określić i zależy on głównie od grubości tkaniny.

Zalety pianki neoprenowej w sportach wodnych

Oczywiście największą przewagą neoprenu nad, chociażby poliestrem jest zdolność izolacji termicznej. Pianka pozwala doskonale utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę ciała, nawet po wielu godzinach spędzonych w stałym kontakcie z wodą. Ponadto zapewnia ochronę przed promieniami UV. Wbrew pozorom jest to dość poważny problem — wiele sportów wodnych odbywa się w akompaniamencie wysoko wiszącego słońca, które może zapewnić bolesne oparzenia. Dobrze dobrany ubiór z pianki pomoże również uniknąć otarć.

Jaka pianka neoprenowa będzie warta uwagi?

Profesjonalne sklepy z akcesoriami dla sportowców mogą wręcz zaskoczyć laika tym, ile oferują kształtów, rozmiarów i rodzajów pianki. Jest to jednak naprawdę istotna kwestia — poszukując ubrania z pianki neoprenowej, powinniśmy postawić na jak najlepiej dopasowany egzemplarz. Ze względu na oczywiste różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn wymagane wręcz jest, aby kupić piankę dopasowaną do płci. Duże znaczenie ma również jej wielkość — aby zachować swoje właściwości, odzież sportowa z pianki neoprenowej powinna doskonale przylegać do ciała.

Ciepło, cieplej?

Zależnie od pory roku nasze ciało potrzebuje większej albo mniejszej izolacji termicznej przy uprawianiu sportów wodnych. Jaka pianka sprawdzi się lepiej w miesiącach letnich? Oczywiście stosunkowo cienka, a także taka z krótkimi nogawkami i rękawami (shorty). Wczesna wiosna oraz późna jesień to natomiast okresy, w których jesteśmy bardziej narażeni na wychłodzenie organizmu i warto wtedy postawić na grubszą piankę zakrywającą całe ręce oraz nogi (fullsuit).

Pianka uniwersalna nie istnieje

Pianka neoprenowa - co powinieneś o niej wiedzieć?Jaka pianka neoprenowa będzie dobra zarówno na zimniejsze, jak i cieplejsze dni? Niestety żadna. Uprawiając sport przez większą część roku, należałoby zaopatrzyć się w dwa komplety różnej długości i grubości. Nie sposób jednak podać żadnych konkretnych wartości, które można uznać za odpowiednie. Zazwyczaj grubość pianki określają dwie liczby: jedna opisuje milimetry pianki na tułowiu, a druga na kończynach (ta jest cieńsza, aby zagwarantować większą swobodę ruchu). Każdy będzie preferować zupełnie inne pianki i chcąc wyposażyć się w najlepszą możliwą odzież, należy najpierw przetestować przynajmniej kilka wariantów.

Dodatkowo należy pamiętać, że pianka piance nierówna. Tańsze i gorzej wykonane ubiory i akcesoria zazwyczaj wykorzystują gorszą jakościowo piankę o gorszych właściwościach. Ważne przy izolacji cieplnej jest także prawidłowe uszczelnienie: pianka składa się z kilku elementów połączonych ze sobą. Jeśli ich łączenia nie są odpowiednio szczelne, mogą mieć bardzo duży wpływ na utratę temperatury.

Czym mogą różnić się kostiumy z neoprenu?

Najważniejsza różnica pomiędzy tańszymi i droższymi produktami to oczywiście sama jakość wykonania. Wcześniej wspomniane gorsze właściwości pianki, a także gorsze uszczelnienie łączeń poszczególnych elementów to dwa aspekty, na które naprawdę należy zwrócić uwagę. Chcąc jednak kupić neopren na dłużej, warto rozejrzeć się także za dodatkowymi usprawnieniami takimi jak wzmocnienia na kolanach i łokciach czy tak zwane ślepe szwy.

Pianka neoprenowa — kostium i co jeszcze?

Oprócz samego kostiumu, z neoprenu wytwarzane są także przydatne akcesoria. Są to między innymi doskonale chroniące przed wilgocią i wiatrem czapki, zapewniające pewny chwyt i lepsze czucie w palcach rękawice czy też pomagające utrzymać stabilność na mokrym podłożu neoprenowe buty.

Pianka neoprenowa to materiał wręcz stworzony na potrzeby miłośników sportów wodnych. Jej zalety można wymieniać godzinami, ale przede wszystkim powinno się docenić ją za niesamowite właściwości termoizolacyjne, które pozwolą na dłuższe sesje treningowe w komfortowych warunkach. Pianki są dostępne zarówno w krojach kobiecych, jak i męskich, a dodatkowo w wersjach dla dzieci i dorosłych, dlatego bez większego problemu każdy powinien znaleźć odpowiedni egzemplarz dla siebie.