Trener personalny czyli pomocnik w zmianie naszego ciała
Usługi Zdrowie

Trener personalny czyli pomocnik w zmianie naszego ciała

Trener personalny czyli pomocnik w zmianie naszego ciała – kto z nas nie marzy o idealnej sylwetce. Niski poziom tkanki tłuszczowej, perfekcyjnie zarysowane mięśnie oraz stalowa kondycja to marzenia wielu. Niestety dążenie do tego celu może być wyjątkowo trudne i długotrwałe. Budowanie mięśni nie jest procesem trwającym godziny, dni czy nawet tygodnie. Jest to proces trwający latami by osiągnąć upragniony cel, który w trakcie zmian naszego ciała może się również zmieniać i ewoluować. Czy jest możliwe ułatwienie sobie całego tego procesu ? Oczywiście że tak, a pomóc może nam w tym trener personalny.

Trening i dieta

Wbrew pozorom to nie ciężki trening jest wyznacznikiem naszego sukcesu jeśli chodzi o zmianę sylwetki. Nawet 90 % tego procesu to odpowiednio dobrana dieta która pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy, spalać tłuszcz lub budować tak pożądane przez nas mięśnie. Odpowiednia ilość zjadanych każdego dnia białek, tłuszczy oraz węglowodanów sprawi że trening będzie przynosić efekty, a nasz czas spędzony w pocie czoła na siłowni nie pójdzie na marne. Bez treningu siłowego możemy zrzucić zbędne kilogramy i ograniczyć tkankę tłuszczową jednakże bez treningu nie zbudujemy mięśni przez co nasze ciało może być określane mianem tak zwanego skinnyfat. Jest to sytuacja gdy nasze ciało wygląda na szczupłe, jednocześnie nie mając w swoim składzie mięśni za to posiadają  wyjątkowo dużą ilość tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak gdy nasz trening oraz dieta oparta jest tylko o zmniejszenie przyjmowanych w ciągu dnia kalorii i ewentualnych sesji cardio które spalają duże ilości kalorii w trakcie samego treningu. Problem okazuje się jednak fakt braku rozwoju tkanki mięśniowej co może spowodować, że nasz skóra którą wcześniej wypełniał tłuszcz nie ma oparcia w postaci mięśni które by ten tłuszcz zastąpiły przez co sama z siebie zwisa z naszego ciała. Jest to wyjątkowo nieatrakcyjne i za wszelką cenę powinniśmy starać się by tego uniknąć. W jaki sposób możemy to zrobić ? Trenować z ciężarami.

Trener personalny

Pierwsza wizyta na siłowni może być szczególnie przytłaczająca. Ilość maszyn i ludzi może odrzucić nas  w ciągu kilku minut, a brak wiedzy na temat obsługi tych maszyn bardziej nas zniechęci do ćwiczeń niż zmotywuje do działania. Tu z pomocą może przyjść właśnie trener personalny. Jest to osoba która pomoże nam w zbudowaniu naszej wymarzonej sylwetki. Jego zadaniem jest poznanie nas i naszego stylu życia i zaplanowanie nam treningów oraz ogólnej diety, która ułatwi i przyspieszy proces przemiany naszego ciała. Ważne jest również to że taki trener w sposób jasny i przejrzysty pokaże nam jak działają wszystkie maszyny oraz jak ich używać by nie zrobić sobie krzywdy, o co na siłowni jest niezwykle łatwo. Jest to także osoba która ma nas zmotywować do pracy. Nie tylko na początku kiedy o chęci nie trudno, a nas trzyma jeszcze motywacja początkującego, ale przede wszystkim wtedy gdy mamy już dość, gdy efekty które na początku widzieliśmy co tydzień zaczęły maleć i być niemalże niedostrzegalne i wtedy gdy mamy naprawdę zły dzień, a na siłownię idziemy tylko po to żeby nie przepadły nam pieniądze które na nią wydaliśmy.

Dobry trener personalny

W dzisiejszych czasach gdy dążenie do poprawy naszego ciała zaczęło rosnąć, ilość tak zwanych trenerów personalnych zaczęła bardzo szybko rosnąć. Dodatkowo kurs to coś co można zrobić za niewielkie pieniądze nie ruszając się nawet sprzed monitora komputera. Osoba która nigdy nie postawiła nogi na siłowni może mianować się trenerem personalnym w momencie gdy zdała kurs na podstawie przeczytanego PDFa którego dostała mailowo. Taka osoba może zrobić nam więcej krzywdy niż zdajemy sobie z tego sprawę tak więc zanim zdecydujemy się na konkretną osobę, powinniśmy czegoś się o niej dowiedzieć. Dobry trener personalny to osoba która zajmie się całym naszym ciałem, dietą i motywacją. Jest to osoba która będzie w stanie pracować z osobami młodymi oraz takimi które od lat są już na emeryturze, odpowiednio przygotowując im plan treningowy który sprawi że ich ciało będzie zdrowsze i silniejsze. Taki trener doradzi nam jaką dietę powinniśmy stosować przy naszej budowie ciała, na jakie triki marketingowe uważać przy wyborze zdrowych produktów oraz kiedy możemy pozwolić sobie na małe oszustwo w trakcie diety. Dobry trener personalny to nie tylko kurs zrobiony na kolanie przed komputerem. To osoba która spędziła na siłowni długie godziny, która sama przeszła przez to z czym teraz my się borykamy. Dużo osób zajmujących się treningiem innych ukończyło chociażby fizjoterapię lub inną szkołę związaną ze sportem. Może nam to zagwarantować dużo większa pewność że osoba ta nie zrobi nam krzywdy w trakcie ćwiczeń które dla nas przygotowała. Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem, trener personalny powinien o tym wiedzieć, a przede wszystkim powinien dostosować ćwiczenia w taki sposób by ten kręgosłup wzmocnić, a nie uszkodzić w większym stopniu. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnej osoby, większość siłowni w cenie karnetu daje nam możliwość skorzystania z kilku godzin wstępnych z dostępnymi trenerami. Możemy wtedy zdecydować który najbardziej nam odpowiada.

Trening siłowy oraz dieta zdecydowanie pomogą nam w poprawieniu stanu naszego ciała. Uważać jednak musimy na to by w trakcie tych treningów nie zrobić sobie niepotrzebnie krzywdy co na długo może przekreślić nasze szanse na kolejne treningi. Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty który wytłumaczy nam przynajmniej podstawy treningu, a jeśli będzie to osoba kompetentna, pomoże nam zmienić nasze ciało w takie o jakim zawsze marzyliśmy.