Wady i zalety ukraińskiego pracownika - czy warto ich zatrudniać?
Praca Usługi

Wady i zalety ukraińskiego pracownika – czy warto ich zatrudniać?

Wady i zalety ukraińskiego pracownika – czy warto ich zatrudniać? Od kilku już lat w Polsce zauważa się rosnącą ilość obywateli Ukrainy, którzy przybywają do naszego kraju w poszukiwaniu pracy i imający się najróżniejszych zawodów. Nikogo już nie dziwi ukraiński taksówkarz, czy Ukrainka w pocztowym okienku. I o ile zwolenników przyjmowania Ukraińców do pracy jest praktycznie tyle samo co przeciwników, to jednak warto zauważyć, że praca dla Ukraińców w Polsce jest nie tylko szansą dla nich, ale również daje wiele korzyści dla polskich przedsiębiorców. Czemu ukraiński pracownik w niczym nie jest gorszy od tego polskiego?

Stereotypy a rzeczywistość

O Ukraińcach w Polsce krążą już niewątpliwie legendy, niestety w większości przypadków negatywne. Ogłoszenia z zawartością „praca dla Ukraińców” są często zrywane ze słupów, a poszukujący są obrażani za sam fakt, że takich pracowników poszukują. W rzeczywistości jednak okazuje się, że pracownicy z Ukrainy nie są poszukiwani do pracy jedynie przez wzgląd na niższą stawkę godzinową na jaką się godzą, ale przede wszystkim przez wzgląd na swoją dużą wytrzymałość fizyczną i zaangażowanie, czego nierzadko brakuje polskim pracownikom. Praca dla Ukraińców oznacza coś innego niż dla Polaków, którzy coraz częściej mają wysokie wymagania odnośnie zarobków i warunków pracy, podczas jakość ich pracy oraz wydajność wcale nie jest najwyższych lotów. Jak wielu przedsiębiorców twierdzi, Ukraińcy są bardziej skuteczni i efektywni w swoich obowiązkach, i często wykonują pracę znacznie solidniej i dokładniej niż Polacy. Oczywiście nie jest to regułą, a jednak pewnym spostrzeżeniem które nasuwa się przy pracy z tą narodowością. Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski ponieważ ich praca jest wynagradzana o wiele lepiej niż w ich kraju, a przede wszystkim po przewalutowaniu pensji jest ona o wiele wyższa i pozwala utrzymać rodzinę, czego niestety obecna gospodarka ukraińska nie jest w stanie zapewnić przez wzgląd na problemy z jakimi się boryka. Podstawowa pensja w Polsce jest dla Ukraińca kwotą o wiele więcej wartą, niż dla Polaka w Polsce.

Jakie są zalety Ukraińskich pracowników?

Wady i zalety ukraińskiego pracownika - czy warto ich zatrudniać?Mimo, że często spotykamy Ukraińców którzy posługują się jedynie łamanym językiem polskim bądź w ogóle nie mówią po polsku ani nawet po angielsku, to jednak ich efektywność i pracowitość jest doceniania w polskich firmach, przez co praca dla Ukraińców jest wciąż bardzo łatwo dostępna. Warto również zauważyć, że dzięki szerokim możliwościom rozwoju i edukacji jakie oferuje Polska gospodarka, do naszego kraju coraz częściej przyjeżdżają młodzi, światli Ukraińcy którzy chętnie podejmują naukę na polskich uczelniach wyższych, a dzięki płynnej znajomości języka polskiego wspinają się po szczeblach kariery, oferując swoją specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Coraz więcej również zjawia się Ukraińców którzy ukończyli już edukację wyższą, jednak wyższe zarobki i większe możliwości rozwoju kierują ich w stronę naszego kraju. Stwierdzenie zatem, że Ukraińcy którzy przyjeżdżają do Polski za pracą są niewykształceni, prymitywni i w jakiś sposób gorsi od Polaków, jest bardzo krzywdzące i niewiele ma tak naprawdę wspólnego z prawdą. Praca dla Ukraińców młodych, ambitnych i wyspecjalizowanych w danym zakresie wiedzy z pewnością zawsze będzie w Polsce, i innych krajach europejskich.

Jakie są wady zatrudniania Ukraińców?

Praca dla Ukraińców oraz załatwianie formalności w związku z ich zatrudnieniem to tak naprawdę jedyna przeszkoda, która może w jakiś sposób opóźniać cały proces. Nie jest to jednak już tak kłopotliwe dzięki jasnym i klarownym przepisom, a przede wszystkim powstaniu dedykowanych agencji, które nadzorują cały proces sprowadzenia Ukraińców do Polski i dopełnienia formalności w związku z podejmowaną pracą.  By zatrudnić Ukraińca, musi on mieć załatwiony nocleg i zakwaterowanie, jako że najczęściej skromne środki finansowe przywiezione ze sobą z Ukrainy nie są w stanie pokryć nawet kilku pierwszych nocy w Polsce. Kolejną, konieczną do załatwienia formalnością jest uzyskanie pozwolenia na pobyt w Polsce oraz pozwolenia na pracę. Te dwa dokumenty są obowiązkowe w miejscach, gdzie oferowana jest praca dla Ukraińców. By stosunek pracy odbywał się w pełni legalnie, jest koniecznym dopilnowanie tych formalności. W innym przypadku możemy narazić się PIP, czyli Państwowej Inspekcji Pracy, która ma możliwość karania nieuczciwych przedsiębiorców nie mających odpowiednich warunków swoim pracownikom i zatrudniając ich w sposób nielegalny. Niemniej jednak jeżeli przedsiębiorca zadba o te wszystkie aspekty prawne, to zdecydowanie może liczyć na sumiennych i efektywnych pracowników, ponieważ Ukraińcy słyną ze swojej ogromnej skuteczności i dużych nakładów siły oraz wytrzymałości. To sprawia, że są o wiele lepszymi pracownikami fizycznymi niż Polacy, którzy często nie doceniają możliwości zarobku we własnym kraju, chcąc zarabiać o wiele więcej i narzekając na warunki pracy. Ukraińskich pracowników można spokojnie znaleźć w Internecie, wystarczy umieścić w nim kilka ogłoszeń o pracę, lub  zwyczajnie zwrócić się do agencji która pośredniczy w międzynarodowych stosunkach pracy.