Dlaczego kostka brukowa się zapada?
Budownictwo

Dlaczego kostka brukowa się zapada?

Dlaczego kostka brukowa się zapada? W celu poprawy walorów wizualnych obok Twojego domu albo prowadzonej firmy itp. chcesz zdecydować się na kostkę brukową? Dlaczego to będzie dobry pomysł? Na jakie zalety można tutaj liczyć? Co natomiast powoduje, że kostka brukowa po pewnym okresie zaczyna się zapadać? Jakie kroki podejmować, aby nie dopuszczać do takich właśnie sytuacji?

Czy warto zdecydować się na kostkę brukową?

Takie rozwiązania są obecnie coraz popularniejsze. I raczej nie należy oczekiwać, że coś pod tym względem ulegnie zmianie w najbliższym czasie. W końcu porządna kostka brukowa gwarantuje rozmaite zalety. Ten materiał jest bardzo często stosowany do utwardzania i wykańczania terenów, które znajdują się np. obok domów, firm, przedsiębiorstw, miejsc użyteczności publicznej itp. Z tego względu można wywnioskować, że kostka brukowa jest bardzo uniwersalna. Coraz chętniej korzystają z niej zaś Klienci indywidualni, biznesowi oraz instytucjonalni. Okazuje się, że uniwersalności nie brakuje także na innej płaszczyźnie. Porządna kostka brukowa znakomicie nadaje się np. do realizowania z niej parkingów oraz podjazdów itp. Obecnie obok Twojego domu nie brakuje błota? Niestety, w czasie trwania okresu jesiennego jest to dość często spotykana sytuacja. Jedziesz rano do pracy i już masz ubrudzone spodnie itp.? Można to wyeliminować. Dobrej jakości kostka brukowa gwarantuje bowiem nie tylko o wiele lepsze walory wizualne. Dodatkowo większy komfort. Ma to zaś znaczenie nie tylko dla właścicieli, ale także dla osób odwiedzających, Klientów itd. Do czego jeszcze służy uniwersalna kostka brukowa? Warto wspomnieć, że przy jej pomocy można wyznaczać rabaty albo nawet miejsca nasadzenia roślin. Jest to zatem bardzo fajna opcja dla osób posiadających – obok domów – ogrody itd. W sklepach online lub internetowych z tym właśnie asortymentem nie brakuje sporego wyboru. Możesz zatem zdecydować się na akcesoria od renomowanych producentów. Bardzo popularne są np. produkty typu Holland, Behaton, czy Nostalit.

Nieodpowiednie ułożenie kostki brukowej skutkuje jej zapadaniem…

Dlaczego kostka brukowa się zapada?
Dlaczego kostka brukowa się zapada?

Zasadniczo kostka brukowa zapewnia rozmaite zalety. Czasami jednak nie możesz na nie liczyć. Chociażby przez to, że kostka brukowa zaczyna się zapadać. Dlaczego jednak takie właśnie niekorzystne sytuacje występują w praktyce? Niekiedy wynika to z braku odpowiedniego ułożenia tych elementów. Dlatego warto już teraz zaznaczyć, że dobrze byłoby zdecydować się na pomoc prawdziwych fachowców od tego właśnie zagadnienia. Wówczas jest o wiele mniejsze ryzyko wystąpienia takich kłopotów. Producenci kostki brukowej zalecają, by dolne warstwy (na których są układane potem te właśnie elementy) posiadały odpowiednie właściwości filtrujące lub były dobrze przepuszczalne w kontekście wody. W gronie takich komponentów znajdują się np. piasek lub żwir itp. Dlatego nie zaleca się, by np. kostka brukowa była układana na monolitycznym betonie. W końcu ten materiał nie posiada odpowiednich właściwości w tym względzie. Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Warto zaznaczyć, że w czasie wykonywania układania nie powinno się stosować np. rozmaitych folii itp. Spore znaczenie ma jakość materiałów pod fundamenty. Nieodpowiedni cement nie będzie w stanie wytrzymać zmian odnośnie obciążenia i zarazem zakresu temperatur itd. To zaś prowadzi m.in. do powstawania pęknięć. Trzeba zatem pamiętać o tym, by właściwie przygotować podłoże. Eksperci są zobligowani do tego, aby w czasie realizowania swoich prac korzystać ze sprawdzonych metod oraz dobrych komponentów.

Brak dopasowania do codziennych obciążeń

Zapadanie się kostki brukowej jest związane także z tym zagadnieniem. Dlatego te właśnie materiały powinny być perfekcyjnie dopasowywane do danego zadania. Np. jeśli kostka brukowa ma służyć tylko pod kątem przechadzania się pieszych, to nie powinny po niej jeździć samochody osobowe lub (co gorsze) ciężarowe. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że kostka brukowa będzie się po prostu zapadać. Obciążenia muszą być dobrane do codziennej eksploatacji. Bardzo często wybierana jest kostka brukowa o grubości sześciu centymetrów. Nadaje się ona m.in. pod kątem ruchu pieszych. Mogą po niej jeździć także samochody (np. w czasie parkowania). W końcu tego typu kostka brukowa wytrzymuje obciążenia do około 3,5 ton.

Polecamy uwadze:

Niekorzystne warunki atmosferyczne

Duże znaczenie w ramach omawianego dzisiaj tematu ma też pogoda. Często kostka brukowa zapada się w okresie jesienno-zimowym lub bezpośrednio po zakończeniu tego etapu. Dlaczego jednak tak się dzieje? Kiedy mamy np. przymrozki, to wilgoć znajdująca się w bezpośrednich okolicach kostki brukowej zaczyna zamarzać. Co dzieje się dalej? Na powierzchni kostki pojawia się zaś lód. W ten sposób te produkty zaczynają się zapadać, ponieważ są w pewnym zakresie „dociskane” przez dodatkowe elementy. Co ważne, niektórzy próbują pozbyć się lodu (który jest niebezpieczny w czasie chodzenia) przy pomocy łomów albo łopat itp. Nieodpowiednie działania w tym zakresie działają negatywnie na wygląd i jakość kostki brukowej, której poziom zaczyna się przez to obniżać.