Usługi Zdrowie

Czym zajmuje się podologia i podolog?

Podologia – kilka lat temu ten termin był nie tylko zaskakujący dla klientów, ale także dla pedikiurzystek zajmujących się pielęgnacji stóp. A dzisiaj jest słyszalny we wszystkich przemówieniach specjalistów, w artykułach w profesjonalnych czasopismach, a ludzie coraz częściej zadają pytanie: czym zajmuje się podologia i podolog? Ogólnie rzecz biorąc, podologia jest mocno zakorzeniona w codziennej praktyce. Przetłumaczone z greckiego: „pod” – „stopa”, dlatego podologia jest nauką, która bada stopę. Ta nauka polega na kosmetycznej i higienicznej pielęgnacji płytki paznokcia i skóry stóp. Łączy wiedzę z zakresu traumatologii, ortopedii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej.

Jaka jest różnica między pedicure a podologią?

Podologia otrzymała status nauki po raz pierwszy w Niemczech. Niemcy wyróżniają się bardzo skrupulatnym podejściem do swojego zdrowia, dlatego próbują nawet zbadać minimalny dyskomfort w ciele. Tak, więc ich uwagę przyciągnęły problemy stopy, które w zasadzie nie są chorobą, ale przynoszą nieprzyjemne odczucia ich właścicielom. Na przykład zwykłe odciski z reguły nie powodują silnego bólu na początkowym etapie, ale z czasem mogą powodować wiele problemów. Zasadniczo za pomocą odpowiedniego przyrządu z ostrzem każdy specjalista pedicure może rozwiązać ten problem. Ale z czasem okazało się, że takie podejście było złe i powstawało wiele niuansów w rozwiązaniu tego problemu, a poza tym odciski, jest to najmniejsza uciążliwość, która może przytrafić się stopie. Istnieje wiele innych, poważniejszych problemów, których nie da się rozwiązać bez dobrej wiedzy.

Polecamy:

Kim jest podolog   

Należy pamiętać, że podolog nie jest lekarzem, nie powinien ustalać diagnozy, a tym bardziej umawiać się na wizyty w celu leczenia chorób. Do jego kompetencji należy zwracanie uwagi na zmiany patologiczne stóp i kierowanie klienta go do dermatologa. Jeśli podolog zidentyfikował chorobę i zalecił kurację, nie można zapominać, że stopa nadal wymaga leczenia obszaru problemowego.

Problemy, które specjalista podolog rozwiązuje to: odciski, wrastający paznokieć, pęknięcia w stopie, pogrubienie płytki paznokcia, nadmierna suchość skóry, nieprzyjemny zapach stóp, złuszczanie płytki paznokcia, nadmierne pocenie się stóp. Podolog jest kompetentny do przepisywania specjalnych preparatów do dalszego stosowania w domu.

Niestety ludzie nie zwracają należytej uwagi na stopy. W najlepszym przypadku używają kremu nawilżającego lub odżywczego do skóry stóp, ale produkty te nie są w stanie rozwiązać problemu, na przykład gorących lub odwrotnie zimnych nóg. Dlatego, podobnie jak w przypadku pielęgnacji twarzy, konieczne jest, aby dla stóp wybrać środki dla danego problemu, nie lekceważyć znaczenia tej części ciała.

Kierunki i metody w podologii

Podologia zajmuje się problemami stóp związanymi z chorobami paznokci, deformacjami stóp, powikłaniami przewlekłych patologii dermatologicznych, ortopedycznych, chirurgicznych i hormonalnych. Pomaga poprawić, jakość życia osób narzekających na ból podczas chodzenia, brzydki wygląd paznokci. Poza wymienionymi już obszarami podologii ważne jest: leczenie grzybicy paznokci, korekcja i zapobieganie problemom stóp z ortezami, wkładkami międzypalcowy, wkładkami ortopedycznymi, zmianami obuwia, profilaktyczna pielęgnacja stóp oszczędne leczenie wrastających paznokci tzn. zszywki, nici tytanowe, systemy korekcyjne, które maksymalizują zachowanie płytki paznokcia. Pielęgnacja stóp osób z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej, cierpiących na niewydolność krążenia kończyn dolnych, leczenie deformacji, przebarwienia płytki paznokcia (onychodystrofia, onycholiza, urazy pourazowe).

Zabiegi w podologii

Do leczenia i pielęgnacji stóp w gabinetach podologii wykorzystywany jest sprzętowy pedicure medyczny, masaż, leczenie stóp kosmetykami i środkami farmakologicznymi. Zabiegi nie powodują bólu, są wykonywane w warunkach 100% sterylności. Gabinety są wyposażone w nowoczesny sprzęt, narzędzia, urządzenia. Przy różnych deformacjach stopy stosowane jest plastrowanie. Wskazaniami jest deformacja koślawości dużego palca, deformacja palca przypominająca młotek, płaskich stóp, ostrogi piętowej. Pomaga to złagodzić ból, dyskomfort mięśni, stawów, poprawić amortyzację podczas chodzenia.

Dzisiaj podologia jest obiecującą, poszukiwaną, stale rozwijającą się dziedziną medycyny estetycznej. Stopy wykonują ważne funkcje w ciele: utrzymują masę ciała, zapewniają ruch. Dzięki stosunkowo niewielkiemu obszarowi podparcia podczas normalnego chodzenia codziennie odczuwają obciążenie 1,5-razy większe niż masa ciała. Właściwa pielęgnacja stóp, regularne wizyty u podologa, zapobieganie, terminowe leczenie chorób są podstawą ich zdrowia.

Problem wielu pacjentów cierpiących na choroby płytek paznokciowych polega na tym, że nie wierzą w wyzdrowienie, nie wiedzą, gdzie zwrócić się o poradę i leczenie. Największe trudności pojawiają się u osób starszych, które mają liczne przeciwwskazania do leczenia lekami ogólnoustrojowymi. Ważną rolę odgrywają wysokie koszty leków na rynku krajowym, przeznaczonych zarówno do ogólnego, jak i zewnętrznego leczenia grzybicy paznokci. Wizyta u podologa może rozwiązać większość ich problemów.