Jak wyczyścić nowoczesne meble na wysoki połysk?
Wnętrza

Jak wyczyścić nowoczesne meble na wysoki połysk?

Jak wyczyścić nowoczesne meble na wysoki połysk? Ani się obejrzysz, a już minie pół roku kalendarzowego… Miałeś zaś w tym czasie zrobić remont? Chcesz w końcu kupić porządne, nowoczesne meble? A może już posiadasz elementy wyposażenia lakierowane na wysoki połysk? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak należy się nimi na co dzień zajmować. Sprawdź, czego nie można robić i co jest tutaj szczególnie rekomendowane.

Jak długo nowoczesne meble nie mogą być myte detergentami?

Masz już u siebie elementy wyposażenia lakierowane na wysoki połysk? Jeśli jeszcze nie, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Sprzedajemy porządne meble, oświetlenie, a także zajmujemy się projektowaniem aranżacji. Teraz zastanawiasz się przede wszystkim nad tym, jak zajmować się meblami z tej grupy? Przeważnie jest tak, że takie meble są pieczołowicie zabezpieczone folią ochronną. Jeśli zostanie ona zdjęta, to wówczas warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jakich konkretnie? Najważniejsze jest to, by fronty takich mebli nie były myte żadnymi detergentami. I to minimum przez jeden miesiąc. Dlaczego jednak jest to tak ważne? Tak naprawdę dopiero po zdjęciu folii zastosowany lakier zaczyna się utwardzać. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, to właśnie wtedy kupione rzeczy są zatem szczególnie narażone. M.in. na rozmaite urazy mechaniczne (zarysowania itp.). Należy zatem zrobić wszystko, by szczególnie przez ten okres (pierwszy miesiąc) zakupione meble były odpowiednio chronione. M.in. należy zakończyć remont w danym pomieszczeniu przed zerwaniem folii ochronnej. Po to, by np. nie doszło do żadnego uszkodzenia. W tym okresie nie wolno także stosować detergentów. Co można zaś używać? Nie ma przeszkód, by delikatnie przetrzeć fronty przy pomocy miękkiej, suchej ściereczki wykonanej z mikrofibry.

Liczy się regularność w sprzątaniu

Jak zaś na co dzień czyścić takie nowoczesne meble? Na pewno bardzo ważne jest to, by robić to systematycznie. Jeśli zatem zauważysz jakieś zabrudzenia, to warto je od razu usunąć, a nie czekać kilka, czy (co gorsze) kilkanaście dni. Pamiętaj, że zaschnięcie niektórych produktów może doprowadzić nawet do odbarwień. To nie koniec. Ponadto nie powinno się zbyt mocno czyścić i polerować powierzchni mebli. Wszystko dlatego, że może to doprowadzić do zmatowienia. A to niepożądane zjawisko. Jeśli chodzi o czyszczenie, to rekomenduje się stosować miękkie ściereczki, które są nasączone wodą. Można również używać płynów do mycia naczyń (delikatnych, w niewielkich ilościach). Co jeszcze jest polecane? Ewentualnie czyszczenie może odbywać się przy pomocy specjalnych środków dedykowanych właśnie do powierzchni lakierowanych.

Jakich akcesoriów do czyszczenia nie należy stosować?

Jak wyczyścić nowoczesne meble na wysoki połysk?
Jak wyczyścić nowoczesne meble na wysoki połysk?

Meble lakierowane na wysoki połysk są wykonywane z materiałów bardzo eleganckich i solidnych. Trzeba jednak zauważyć, że „piętą Achillesa” takich elementów wyposażenia jest podatność na przeróżne urazy mechaniczne. Szczególnie chodzi tutaj o zarysowania. Nie chcesz doprowadzić do żadnych uszkodzeń w czasie czyszczenia? Paradoksalnie może dojść do takiej sytuacji. Nie bądź zatem „mądrym Polakiem po szkodzie”. Eksperci zaznaczają, że nie warto decydować się na czyszczenie przy użyciu chociażby mleczek czyszczących. Tak samo nie powinny być stosowane środki zawierające aceton. Czego jeszcze należy unikać jak ognia? Preparatów na bazie amoniaku oraz alkoholu. Jak to jest natomiast ze szczotkami drucianymi? Zastanawiasz się, czy ewentualnie można je zastosować do czyszczenia mebli lakierowanych na wysoki połysk? Niestety nie. Mogą one podrażnić fronty i spowodować zarysowania, które później będzie naprawdę trudno usunąć. Zabronione jest też korzystanie z proszków oraz papierów ściernych.

Uważaj na wodę oraz wysokie temperatury

Naturalne wydaje się to, że osoby posiadające meble lakierowane na wysoki połysk w czasie czyszczenia korzystają z wody. Należy jednak być tutaj bardzo ostrożnym, aby nie przesadzać z zastosowanymi dawkami. To nie wszystko. Nie można też przesadzać z czasem spędzonym na wykonywaniu czyszczenia. Najlepiej zastosować miękką ściereczkę, która zostanie tylko troszkę nasączoną wodą. Ewentualnie można dodać delikatnego płynu do mycia naczyń itp. Zbyt duże ilości wody nie są wskazane. Poza tym meble lakierowane na wysoki połysk nie lubią, kiedy mają zbyt długo do czynienia z wodą. W związku z powyższym czas czyszczenia powinien być odpowiednio dostosowany. Tutaj zasada im dłużej, tym lepiej bowiem nie działa.

Na co jeszcze uważać? Na zbyt wysokie temperatury. Trzeba zatem postarać się, by nowoczesne meble lakierowane na wysoki połysk nie były umieszczane np. obok kaloryferów, czy płyty grzejnej. Poza tym należy zatroszczyć się o to, by te elementy wyposażenia nie zostały narażone na silne działanie słońca. Kiedy wychodzisz z domu do pracy, to odsłaniasz firanki i zasłony w salonie itp.? Ok, ale pamiętaj o tym, by zabezpieczyć fronty przed promieniami słonecznymi. Czasami warto zatroszczyć się o to już na etapie umieszczania mebli w nowym pomieszczeniu. Dodatkowo takie elementy wyposażenia nie powinny być wystawiane na działanie światła halogenowego.