HP 15-db1033nw 9PX62EA - recenzja jednego z ciekawszych notebooków od HP
Hobby Technologie

HP 15-db1033nw 9PX62EA – recenzja jednego z ciekawszych notebooków od HP

HP 15-db1033nw 9PX62EA – recenzja jednego z ciekawszych notebooków od HP – w moje ręce nie tak dawno temu wpadł jeden z popularniejszych laptopów ze średniej półki cenowej – HP 15-db1033nw 9PX62EA, cieszący się dużą popularnością zarówno wśród osób profesjonalnie użytkujących tego typu sprzęt, jak i tych sięgających po niego z bardziej amatorskich pobudek, oczekujących od niego uniwersalności w działaniu. Przetestowałem, jak sprawdza się w akcji – wyniki moich testów można przeczytać w poniżej recenzji.

HP 15-db1033nw 9PX62EA – wygląd zewnętrzny i pierwsze wrażenia

Laptop przyszedł do mnie w edycji srebrnej, która sprawiła, że z miejsca go pokochałem. Przywodziła mi na myśl notebooki firmy Apple, ale na ich tle wyróżniała się czymś oryginalnym. Czymś, co naprawdę mi się spodobało. Jak się okazało już na początku, laptop okazał się bardzo lekki (waży niecałe 1,8 kg), ale i poręczny. Wiedziałem, że sprawdzi się w akcji zarówno w domu, jak i w plenerze. Moją uwagę przykuł również panel, na którym znajduje się klawiatura tego laptopa, odróżniający się na tle całej reszty jego elementów. Laptop HP to opcja bardzo stylowa i rzeczywiście potrafiąca wprawić w zachwyt – co do tego nie ma wątpliwości.

Laptop HP 15-db1033nw 9PX62EA – specyfikacja techniczna

HP 15-db1033nw 9PX62EA - recenzja jednego z ciekawszych notebooków od HPLaptop marki HP działa na podstawie procesora AMD Ryzen 5 3500U, który gwarantuje mu bardzo zadowalającą szybkość działania. Model, który zakupiłem posiada 8 GB pamięci ram – ilość ta jest w pełni wystarczalna do komfortowego poruszania się między każdą kolejną aplikacją przy braku odczuwania jakichkolwiek opóźnień z tym związanych. Laptop został wyposażony we współdzielony model karty graficznej (Radeon RX Vega 8) i choć to dyskwalifikuje go z odpalania gier na absolutnie najwyższych detalach, z większością produkcji ze średniej półki radzi sobie wyśmienicie.

Laptop ten robi bardzo pozytywne wrażenie w kontekście swojego ekranu. Ten wyświetla naprawdę żywe barwy. Przy okazji urzekła mnie rozdzielczość 1920 x 1080 – choć na niewielkim ekranie może wydać się zbyt dużą (ikonki przez to się pomniejszają), doceniłem fakt, że daje olbrzymią przestrzeń roboczą. Wspomniane ikonki można z kolei w dowolny sposób powiększyć.

Bardzo spodobał mi się fakt, że laptop ten został wyposażony w bogatą paletę portów. HDMI pozwoliło mi na przykład podłączyć do niego zewnętrzny monitor (co ważne, nie zanotowałem przy tym żadnego spadku płynności wyświetlanego obrazu). Laptop posiada 2 złącza USB 3.0 oraz jedno 2.0, co jest w pełni wystarczalne i pozwala podłączyć satysfakcjonującą ilość urządzeń peryferyjnych. Specyfikacja techniczna – jak najbardziej na plus!

Plusy i minusy laptopa HP 15-db1033nw 9PX62EA

Laptop HP to wszelkiego rodzaju zalety i wady, które można zauważyć mniej lub bardziej, w zależności od własnych potrzeb i oczekiwań. Poniżej staram się zrównoważyć to wszystko i wypisać zarówno jego mocne, jak i słabe strony.

  • Plusem laptopa jest jego uniwersalność – dzięki bogatej palecie portów sprawdzi się w każdym zastosowaniu, a jego specyfikacja techniczna pozwala mu odnajdywać się zarówno w pracy biurowej, jak i przy odtwarzaniu obiektów multimedialnych.
  • Laptop może nie radzić sobie z najnowszymi grami – wszystko przez wbudowaną w niego kartę graficzną, która może po prostu niedomagać. Można jednak na nim sukcesywnie odpalać nieco starsze tytuły, idąc na kompromis i zmniejszając ilość wyświetlanych w nim detali.
  • Produkt HP jest bardzo mobilny – zaledwie 15,6” sprawia, że można go zabrać w każdą podróż, a niewielka waga przyczynia się do tego, że praktycznie nie czujemy tego, że mamy go ze sobą.
  • Laptop nie posiada wbudowanego napędu – choć w dzisiejszych czasach rzadko kiedy używa się płyt CD czy DVD, znacznie chętniej sięgając chociażby po dyski przenośne czy pendrive’y, można to uznać za pewną wadę. Za sprawą portów USB można jednak podłączyć napęd zewnętrzny – jest to pewne rozwiązanie, choć wymaga dołożenia do tego pieniędzy.
  • Plusem laptopa jest to, że działa w oparciu o dysk SSD, który gwarantuje bardzo dużą szybkość działania, również w warunkach nieprzychylnych mu (na przykład przy dużym obciążeniu). Dysk SSD stanowi w dzisiejszych czasach podstawę.
  • Dysk laptopa HP 15-db1033nw 9PX62EA ma niedużą pojemność – to zaledwie 512 GB, które może okazać się niewystarczające. Warto dokupić do niego dysk zewnętrzny, na magazynowanie dodatkowych danych.

Podsumowanie – czy warto inwestować w ten laptop?

Laptop HP 15-db1033nw 9PX62EA jest świetną opcją dla osób, które cenią sobie nie tylko wygodę użytkowania, ale i niebanalny wygląd oraz nieco lepsze “bebechy”. Potrafił mnie zachwycić, oferując mi szybkość działania w każdych warunkach – zarówno podczas oglądania materiałów multimedialnych, jak i w czasie pracy z programami graficznymi oraz do obróbki wideo. Jego specyfikacja techniczna, ale i ilość wszelkiego rodzaju portów spełniła moje oczekiwania, a ekran o rozdzielczości FullHD dał mi tyle przestrzeni roboczej, ile potrzebowałem. Ze swojej strony mogę więc powiedzieć jedno: polecam go każdemu. W szczególności osobom, które szukają taniego, ale przy okazji solidnego sprzętu dla własnego dziecka. Ten konkretny spełni każde z jego wymagań.