Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401
Hobby Technologie

Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401

Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 – gry komputerowe jeszcze niedawno były swego rodzaju luksusem. Niewiele ludzi mogło bowiem pozwolić sobie na tak duży wydatek, jakim był zakup komputera stacjonarnego. Niektórzy szczęśliwcy jednak mogli cieszyć się kilkoma bardzo prostymi grami. Dziś jednak wszystko się zmieniło, a rynek cyfrowy zrewolucjonizował branżę potocznie zwanego gamingu.

Każdy z nas bowiem może bez wychodzenia z domu zakupić praktycznie dowolną grę komputerową i w ciągu kilku następnych minut móc oddać się jej rozgrywce. Ich ceny dodatkowo zaczynają się już od kilku złotych. By jednak móc oddać się wrażeniom, jak gwarantują nam produkcje cyfrowe musimy posiadać odpowiednie urządzenie, które zapewni odpowiednią wydajność. Tutaj rozpoczyna się odwieczny konflikt: czy lepiej wybrać komputer stacjonarny czy może jednak zainwestować w laptop gamingowy? W społeczeństwie można usłyszeć wiele głosów, iż jeśli planujemy grać w gry to jedynym słusznym wyborem będzie wspomniane nieprzenośne urządzenie. Komputery stacjonarne są w stanie bowiem zaoferować więcej możliwości. Czy jednak sytuacja od tylu lat nie uległa lekkiej zmianie?

Komputery stacjonarne już nie tak dominujące

Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401

Komputery stacjonarne zostały wynalezione dużo wcześniej niż laptopy, a tym samym są dłużej rozwijane. Zjawisku temu towarzyszy fakt, iż jego komponenty będą dużo mocniejsze oraz zaoferują więcej możliwości wszelkich produkcjach cyfrowych. Jednak nie tylko historia wpłynęła na wspomniany uprzednio fakty. Sama konstrukcja komputera stacjonarnego wpływa na jego wydajność. Jest on dużo większy od laptopa, stąd jesteśmy w stanie w nim zmieścić więcej akcesoriów o większych gabarytach. Zjawisko to możemy dobrze zaobserwować porównując karty graficzne. Te stosowane w komputerach stacjonarnych są zazwyczaj dużo masywniejsze niżeli w laptopach. Dzięki temu mają duże szersze pole do popisu, stąd to właśnie one są wykorzystywane do chociażby wymagającej czynności, jaką jest kopanie kryptowalut. Czy jednak każdemu konsumentowi potrzebna jest aż tak mocna karta graficzna oraz inne komponenty? Technologia mikroskopijna poszła na tyle do przodu, iż nawet laptopy są w stanie dziś zaoferować ogrom możliwości w cyfrowych produkcjach dla graczy oraz różnych aplikacjach. Dodatkowo posiadają one wciąż ogromną przewagę nad komputerami stacjonarnymi, jaką jest łatwa możliwość ich transportu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu lub w pracy czy też na wyjeździe, laptopa możemy mieć zawsze przy sobie. Stąd też całkiem niedawno powstała branża laptopów gamingowych, o których więcej informacji znajduje się w dalszej części artykułu. 

Czym laptopy gamingowe różnią się od klasycznych?

Znane zapewne każdemu laptopy biurowe, wbrew pozorom, znacznie różnią się od ich gamingowych braci. Posiadają one bowiem znacznie gorszą specyfikację, na którą składają się mało wydajne procesory, niewielka ilość pamięci RAM czy też zintegrowane karty graficzne. Czynniki te sprawiają, iż użytkowanie takich urządzeń podczas grania w gry jest po prostu męczarnią. Na szczęście konsumenci posiadają dziś dostęp do różnych sklepów internetowych, gdzie znaleźć możemy wiele modeli stricte przystosowanych dla graczy. Asus jest przykładową firmą, która szczególnie zasłynęła z produkcji tego typu laptopów. Jednym z ich najnowszych wytworów jest Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401, o którym więcej powiemy nieco później. Tymczasem jednak warto przejść do ważnego aspektu, jakim jest cena. Laptopy gamingowe potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, co jest sumą wręcz ogromną. Czy więc warto zainwestować w urządzenie przenośnie przystosowane do gamingu? Na przykładzie wspomnianego modelu Asusa postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Laptop dla graczy

Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 charakteryzuje się przede wszystkim ultrawydajnymi komponentami, które całościowo dają urządzenie potrafiące poradzić sobie nawet w najbardziej wymagających produkcjach cyfrowych. Do dyspozycji gracza przeznaczony został bowiem procesor  AMD Ryzen™ 5 wraz z 24 GB szybkiej pamięci RAM. Jeśli więc zmartwienia dotyczące wydajności zostały rozwiane, można przejść do kolejnej niesamowicie ważnej rzeczy, jaką jest grafika. GeForce RTX™ 3000 to karta graficzna umożliwiająca uzyskanie najlepszych wrażeń dotyczących wyświetlanego obrazu w nawet 144 Hz! Nie będziemy mogli więc narzekać także na płynność obrazu. Jak jednak wygląda sprawa z pamięcią wbudowaną? Laptop ASUS ROG Zephyrus G14 GA401 posiada dysk SSD z 512 GB miejsca, które wykorzystać możemy w dowolny sposób. Innym, ważnym aspektem wszelkich gier jest ścieżka dźwiękowa. Nią także będziemy mogli się rozkoszować dzięki obecności pary głośników stereo. Podświetlana klawiatura, bateria o pojemności 4940 mAh czy też obecność wielodotykowego touchpadu to kolejne cechy wyróżniające wspomniany model na rynku laptopów. Cena tych wszystkich udogodnień waha się w okolicy 6000 złotych. Pozostaje więc pytanie: czy warto? Jeśli zależy nam przede wszystkim na posiadaniu urządzenia przenośnego, które przystosowane jest do gamingu to prawdopodobnie niczego lepszego w tym budżecie nie znajdziemy.