Żaluzje czy rolety - co lepsze?
Wnętrza

Żaluzje czy rolety – co lepsze?

Żaluzje czy rolety – co lepsze? Dostępna na rynku oferta różnorodnych osłon okiennych jest bardzo bogata. Wiele osób zastanawia się, co wybrać do swojego domu. Ogromną popularność w ostatnich latach zdobyły rolety. Dziś odnaleźć można pośród nich wiele wzorów i rodzajów, takich jak rolety rzymskie czy plisowane. Mogłoby się wydawać, że żaluzje nie są już poszukiwanym elementem wyposażenia. Jednak dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i zastosowaniu nowych materiałów akcesoria te wracają do łask. Które osłony okienne będą najlepszym wyborem?

Ochrona przed światłem

Główną funkcją pełnioną przez rolety i żaluzje jest osłanianie wnętrza mieszkania przed promieniami słońca. Jest to zadanie szczególnie ważne latem i w przypadku okien wychodzących na południe. Pomieszczenia po tej stronie budynku mają tendencję do silnego nagrzewania się. Ważne jest więc wyposażenie szyb w szczelne osłony. Nowoczesne żaluzje drewniane i bambusowe zapewniają bardzo wysoki poziom zaciemnienia i termoizolacji. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach narażonych na ostre słońce. Modele z listewkami wykonanymi z drewna stanowią zazwyczaj silniejszą barierę dla światła. Są jednak cięższe od bambusowych. Te drugie mogą okazać się lepszym wyborem do okien balkonowych i tarasowych.

Decydując się na tradycyjne żaluzje aluminiowe należy wziąć pod uwagę fakt nagrzewania się metalu. Takie modele stanowią dobrą ochronę przed światłem. Egzemplarze drewniane i z tworzyw sztucznych mogą jednak zapewnić lepszą termoizolację. W pomieszczeniach wymagających szczególnej osłony sprawdzą się również niektóre rolety. Zainteresowane osoby odnajdą w sklepach rolety zaciemniające. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich surowców syntetycznych, produkty z tej kategorii doskonale chronią wnętrze przed światłem i upałem. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem jest również wybór rolet zewnętrznych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji stanowią szczelną barierę dla słonecznych promieni.

 

Walory estetyczne i praktyczne rozwiązania

Dzięki rosnącemu zainteresowaniu roletami, ich oferta w ostatnich latach znacznie się wzbogaciła. Osoby poszukujące elementów dopasowanych do wystroju wnętrza mogą wybierać spośród wielu rodzajów i wzorów. Nowoczesne projekty charakteryzuje zarówno funkcjonalność, jak i wyjątkowe walory estetyczne. Na jakie produkty warto się zdecydować?
Jednym z bardziej popularnych i praktycznych rozwiązań są rolety dzień noc. Są one tworzone z poziomych pasów materiału, pomiędzy którymi występują przepuszczające światło przerwy. Takie rolety charakteryzuje szeroki zakres regulacji zaciemnienia. Możliwe jest ustawienie ich tak, aby zakrywały szybę w sposób jednolity. Pasy mogą nachodzić na siebie w różnym stopniu, osłaniając jedynie część okna. To wygodne rozwiązanie w przypadku okien wystawionych na spojrzenia przechodniów lub sąsiadów. Tego rodzaju akcesoria występują również w szerokiej gamie wersji kolorystycznych.
Innym rozwiązaniem umożliwiającym częściowe przesłonięcie szyby będzie wybór rolet plisowanych. W tych projektach warstwa materiału składana jest w tzw. harmonijkę. Dzięki temu możliwe jest odsłonięcie zarówno dolnej, jak i górnej części okna. Całość rolety można również dowolnie przesuwać dla osiągnięcia optymalnego efektu.

Dopasowanie do aranżacji

Dzięki bogatemu wyborowi rolet i żaluzji, możliwe jest odnalezienie odpowiedniego modelu do każdego wystroju wnętrza. Jakie osłony okienne sprawdzą się najlepiej w modnych konwencjach aranżacyjnych?

Styl skandynawski łączy w sobie surowość świata przyrody z ciepłem domowego ogniska. W tak urządzonych wnętrzach warto decydować się na dodatki z naturalnych materiałów. Doskonałym wyborem będą lekkie drewniane lub bambusowe żaluzje. Sprawdzą się tu również bawełniane rolety w odcieniach kremowych, bieli i szarości. Z pewnością dobrze zaprezentują się modele plisowane i z regulowanym poziomem zaciemnienia. W pomieszczeniu boho dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rolety rzymskie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przy zaciąganiu materiał układa się w estetyczne fałdy. Taki projekt wkomponuje się w wystrój z motywami związanymi ze środowiskiem naturalnym i etnicznymi wzorami. Również tutaj sprawdzą się żaluzje z drewna bambusowego.
Urządzając pomieszczenie w stylu minimalistycznym, warto zdecydować się na jednokolorowe rolety. Odpowiedni będzie tutaj każdy z prostych fasonów. Zarówno standardowe modele z gładką płachta materiału, jak i plisowane osłony. Wyjątkowo istotny będzie jednak dobór koloru. W wielu minimalistycznych pokojach dobrym pomysłem okażą się rolety białe lub w kremowych odcieniach. Bardzo często jednak takie aranżacje wykorzystują jasne ściany i kontrastujące z nimi dodatki. W takim przypadku warto zastanowić się nad doborem egzemplarza o bardziej intensywnym odcieniu.

Dopasowując osłony okienne należy zwrócić uwagę na odpowiedni poziom ochrony przed światłem i ciepłem. Bardzo istotną rolę odgrywają również walory estetyczne i dopasowanie do wystroju wnętrza. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zainteresowane osoby odnajdą żaluzje i rolety stanowiące odpowiedź na każde zapotrzebowanie.