Dotacje unijne jak pozyskać środki dla firmy
Praca Usługi

Dotacje unijne jak pozyskać środki dla firmy

Dotacje unijne jak pozyskać środki dla firmy – wiele chcących skorzystać z dotacji unijnych na prowadzenie firmy zastanawia się, jak można tego dokonać i jakie formalności w tym celu należy spełnić. Dlatego chcemy przekazać Państwu kluczowe informacje odnoszące się do tej tematyki, które z pewnością dla każdego okażą się bardzo pomocne i przejrzyste.

Otóż, w dzisiejszych czasach coraz większe grono osób jest zainteresowanych otworzeniem własnej działalności gospodarczej, ale żeby móc tego dokonać niezbędne jest wsparcie finansowe, które można pozyskać z funduszy unijnych. Z takiej formy rozwiązania korzysta coraz więcej osób, ponieważ jest to działanie bardzo korzystne dla każdego przyszłego przedsiębiorcy i daje dużą możliwość rozwoju.

Co należy rozumieć przez określenie Pożyczka na start?

Przez określenie Pożyczka na start jest to nic innego jak odpowiednią formą pomocy finansowej dla podmiotów, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją działalność gospodarczą. Pożyczka ta ma możliwość być przeznaczona dla różnych rodzajów przedsiębiorstw. Pożyczka unijna na start charakteryzuje się tym, że kierowana jest w stosunku do osób, które ukończyły już trzydziesty rok życia oraz  są w dalszym ciągu osobami pozostającymi na bezrobociu. Natomiast nie są to jedyny wymóg, jaki należy spełnić, by móc pozyskać taką formę pomocy finansowania działalności gospodarczej. Mikro pożyczka unijna jest projekt realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, projekt ten opiera się na bardzo korzystnych warunkach. Pożyczki dla przedsiębiorców w obecnych czasach cieszą się bardzo sporym zainteresowaniem, a przede wszystkim pożyczka dla firm na start.

Jakie jest przeznaczenie Pożyczki na start?

Przeznaczeniem Pożyczki na start mogą być w szczególności: wydatki związane z promowaniem nowo powstałej działalności gospodarczej, zakup potrzebnych materiałów do prowadzenia firmy, modernizacja budynków, adaptacja budynków, ale także zakup oprogramowania informatycznego, ale również zakup różnorodnych maszyn oraz urządzeń, które są niezbędne, by dane przedsiębiorstwo miało możliwość funkcjonowania w normalnych warunkach.

Zalety oraz wady wynikające z prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Dotacje unijne jak pozyskać środki dla firmyDo zalet związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zakwalifikować trzeba przede wszystkim takie kwestie jak: spora doza niezależności, elastyczny czas pracy, uczucie satysfakcji, sposobność osiągania bardzo wysokich dochodów, ale także satysfakcja z tworzenia innowacyjnych oraz interesujących rzeczy i wykonywania na najwyższej poziomie usług. Podczas prowadzenia działalności gospodarczej wykonywanie usług na wysokim poziomie jest bardzo ważne, ponieważ takie działanie daje każdemu przedsiębiorcy gwarancję, że jego klient w razie potrzeby będzie chętnie do niego wracał, jak również będzie polecał usługi takiego przedsiębiorcy także swoim znajomym i rodzinie, a to znacząco przyczyni się do zwiększenia zysków w przedsiębiorstwie, ale również do budowania świadomości marki i wybicia się na tle konkurencji.

Natomiast do wad wynikających z prowadzenia własnej działalności gospodarczej trzeba zakwalifikować między innymi: aspekty powiązane z koniecznością dokonywania różnorodnych opłat związanych z prowadzeniem firmy, brak normowanych godzin pracy, sposobność pojawienia się stosunkowo dużego ryzyka powiązanego z niepowodzeniem przedsięwzięcia, bardzo spora odpowiedzialność za sytuację finansową firmy, bardzo duża odpowiedzialność za sytuację prawną działalności gospodarczej, wystąpienie konieczność śledzenia zmian prawnych związanych z prowadzeniem naszej działalności gospodarczej, ale także konieczność kontrolowania aktualnej sytuacji na rynku.

Zobacz również:

Wybór prowadzonej działalności gospodarczej wiąże się z kodami PKD

Kodami PKD określa się w szczególności nic innego, jak swoista klasyfikacja podmiotów gospodarczych, które pełnią swoją działalność na terytorium naszego kraju. PKD jest to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Polska Klasyfikacja Działalności weszła w życie w 2008 roku i obejmuje swoim zakresem wszystkie osoby, które zaczynają prowadzić swoją firmę. Ważną informacją jest również to, że każdy rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ma przypisany odrębny kod PKD, a dla przykładu są nimi:

  • kod PKD dla usług fryzjerskich – 96.02
  • kod PKD dla usług transportowych – 49.41
  • kod PKD dla usług związanych ze sprzedażą odzieży – 47.71
  • kod PKD dla działalności pożytku publicznego – 94.99
  • kod PKD dla restauracji – 56.10
  • kod PKD dla usług związanych ze sprzedażą internetową – 47.91
  • kod PKD dla usług budowlanych – 43.39

Oczywiście należy pamiętać, iż rodzajów kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności jest o wiele więcej, a te podane powyżej są jedynie najpopularniejszymi przykładami.

Co należy zaliczyć do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Do głównych celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzeba zaliczyć między innymi takie kwestie jak: opłacanie danin publicznych, dokonywanie opłat podatkowych, odpowiednie kreowanie PKB, jak również odprowadzanie wszystkich obowiązkowych składek na ubezpieczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.