Pieluchomajtki dla dorosłych
Zdrowie

Pieluchomajtki dla dorosłych

Pieluchomajtki dla dorosłych – problem nietrzymania moczu (mimowolny wyciek moczu), nasilony szczególnie w populacji osób w podeszłym wieku, dotyka nawet 15 proc. ludzi. Najczęściej na tę przypadłość chorują kobiety ok. 60 proc., mężczyzn nieco mniej bo ok. 13 proc. Jest to istotny problem utrudniający znacząco życie i obniżający jego jakość. Osoby starsze często unikają przez to aktywności fizycznej.

Przyczyny nietrzymania moczu

  • Zakażenia układu moczowego
  • Wiek
  • Alkoholizm
  • Zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego
  • Choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, kamica nerkowa, przerost gruczołu krokowego, zaburzenia lękowe

Nietrzymanie moczu jest bardzo uciążliwe dla osób starszych, by zadbać o ich komfort, należy zaopatrzyć się w pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki lub majtki jednorazowe. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z tej kategorii, więc na pewno każdy znajdzie idealne rozwiązanie. Pieluchomajtki dla dorosłych przeznaczone są zarówno na dzień, jak i na noc. Wykonane z najlepszych materiałów pozwalają skórze oddychać, nie krępują ruchów, zapewniają komfort użytkowania. W takich przypadłościach ważna jest pielęgnacja skóry by uniknąć podrażnień, a czasem nawet zapaleń okolic intymnych.

Jakie pieluchomajtki dla dorosłych wybrać?

Przy wyborze odpowiednich środków higienicznych należy brać pod uwagę:

  • Rozmiar
    Pieluchomajtki dla dorosłych mają przeważnie rozmiary takie jak w przypadku ubrań: XS, S, M, L, XL oraz podobnie jak podpaski: small, large oraz ultra large itp. Aby dobrać odpowiedni rozmiar wystarczy dobrze wykonać kilka pomiarów. Oczywiście pieluchy róznych marek i producentów mogą różnić się rozmiarami, nie są to wielkie różnice, ale należy zwracać na wszystko uwagę, gdyż musi być odpowiednio dopasowana. Nie może być za duża ani za mała. W każdym przypadku osoba nosząca będzie odczuwała dyskomfort albo z powodu ucisku, albo z powodu przesuwania się pieluchy i wyciekaniu moczu.
  • Chłonność
    Pieluchomajtki dla dorosłych tak jak podpaski czy pampersy dla dzieci mają różnorodną chłonność. Zależy to od ilości wycieku i pory dnia. Często podczas dnia, kiedy jesteśmy bardziej aktywni, następuje większy wyciek, więc by zapewnić komfort i suchość należy wybrać te bardzo chłonne. Pieluchy muszą być chłonne, gdyż mocz wydziela nieprzyjemny zapach, więc jest to bardzo ważna, którą należy się kierować, mając na względzie dobro chorego.
  • Sposób nakładania
    Obecnie dostępne są dwa typy pieluchomajtek dla dorosłych.
    Nakładane jak zwykła bielizna – odpowiednie dla osób u których naciąganie pieluch jest niemożliwe i pieluchy posiadające rzepy, tak jak pampersy dla dzieci.
  • Materiał
    Ważne, żeby materiał z którego wykonane są pieluchomajtki nie uczulał ani nie podrażniał skóry. Samo upuszczanie moczu jest nieprzyjemnym problemem, więc nie trzeba dokładać osobie chorej dodatkowych cierpień, w postaci odparzeń, zaczerwień itp. Najważniejsze jest to zwłaszcza przy skórze skłonnej do alergii.  Niektórzy producenci umożliwiają pobieranie próbek zanim zdecydujemy się na kupno całego opakowania. Warto korzystać z takich możliwości. Również należy zapytać w aptekach, czy nie ma dostępnych pojedynczych egzemplarzy danego produktu.
  • Komfort noszenia
    Pieluchomajtki muszą zapewniać wygodę i komfort użytkowania. Powinny być niczym druga bielizna. Osoba chora spędzać będzie w nich cały dzień, więc muszą być dopasowane do ciała, ale nie uciskać. Nie mogą się w jakimkolwiek stopniu przemieszczać czy zsuwać. Nie powinna być też widoczna tak, żeby użytkownik nie musiał rezygnować ze swojego życia zawodowego czy aktywności fizycznej.

Rodzaje nietrzymania moczu

Wyróżnia się trzy rodzaje:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (najczęściej spotykane)
    – wyciek partii moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, a nawet podczas
    wstawania z łóżka. Schorzeniu sprzyja otyłość, menopauza, przewlekły kaszel, ciąże i porody, praca fizyczna, palenie papierosów czy częste zapalenia, infekcje układu moczowego.
  • Naglące nietrzymanie moczu
    – wyciek moczu na wskutek silnego parcia na pęcherz i cewkę moczową (tzw. parcie naglące). Jedną  z przyczyn są choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, demencja starcza, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, ale także infekcje układu moczowego.
  • Przemijające nietrzymanie moczu
    – występuje u osób zwykle kontrolujących oddawanie moczu, ale okresowo mających z tym problem, np. z powodu przyjmowania niektórych leków, po spożyciu napojów alkoholowych.

Pieluchomajtki dla dorosłychPrzy każdym z rodzajów nietrzymania moczu należy się skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym. Nie należy uważać tego za coś “zwyczajnego” wynikającego z podeszłego wieku. Jest wiele sposobów by leczyć tą dolegliwość. Można przyjmować leki, a w najcięższych przypadkach jest wykonywany inwazyjny zabieg.
W przypadku nietrzymania moczu u kobiet ważne jest ćwiczenie tzw. mięśni Kegla ( mięśni dna miednicy). Mogą one ulec osłabieniu w czasie ciąży. Same ćwiczenia mogą sprawić, że problem sam się “naprawi”. Jednak poprawa będzie widoczna po dłuższym okresie ćwiczeń, które muszą być wykonywane regularnie najlepiej trzy razy dziennie. Jeśli chodzi o ten przypadek metoda inwazyjna polega na podwieszeniu szyi pęcherza. Te metody nie dają stuprocentowej pewności na zniknięcie objawów i całkowite wyleczenie.