Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?
Wnętrza

Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?

Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej? Wykładziny dywanowe stosowane są zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Tak jak hydroizolacja dachów chroni dom przed czynnikami zewnętrznymi i zimnem, tak wykładzina jest barierą ochronną dla podłogi. Wykładziny na podłogę skutecznie również wyciszają pomieszczenie oraz tworzą przyjemną atmosferę.

Zwykle jednak szybciej się brudzą, szczególnie w miejscach, gdzie mieszkają dzieci i zwierzęta. Albo tam, gdzie narażone są na duży ruch. W związku z tym powstaje pytanie, jak pozbywać się zabrudzeń i plan. Można je oczywiście usunąć samodzielnie, jak i korzystając z usług firm sprzątających. Jak zatem pielęgnować wykładziny dywanowe obiektowe?

Jakie kwestie są ważne podczas odplamiania?

Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?

W niektórych przypadkach całkowite usunięcie plam nie jest możliwe. Intensywnie barwiące substancje (np. lakier do paznokci) mogą powodować trwałe odbarwienie wykładziny obiektowej pcv. Niektóre tworzywa mogą również nie reagować na zastosowane środki czyszczące. Aby uniknąć takich efektów, warto wcześniej wykonać próbę. Jeśli środki chemiczne działają na małym skrawku materiału, zadziałają na całej powierzchni wykładziny obiektowej.

Druga zasada wskazuje na to, by usuwać zabrudzenia najszybciej, jak to tylko możliwe. Dzięki temu zmniejszymy negatywne działanie zabrudzenia, w tym również ryzyko przebarwień. Długie pozostawianie plamy na materiale powoduje również, że plamę po prostu trudniej usunąć. Jak przystąpić do oczyszczania wykładziny? Po pierwsze zaczynamy od elementów stałych (np. guma do żucia). Można do nich użyć, np. szpatułki. Z kolei mokre plamy najpierw należy osuszyć, np. za pomocą ściereczki bawełnianej. Błędem jest używanie kolorowych materiałów, które mogą barwić wykładzinę. Po całkowitym osuszeniu wykładziny można przystąpić do czyszczenia. Przed właściwym oczyszczeniem, wykonujemy test środka chemicznego. Jeśli nie obserwujemy negatywnych skutków ubocznych, można nałożyć go na całość. W tym celu delikatnie tamponujemy go za pomocą czystego ręcznika. Nie wskazane jest wykonywanie dynamicznych ruchów ani stosowanie szczotki. Ruch rozpoczynamy od zewnętrznej krawędzi i prowadzimy do środka, aby stworzyć odkształceń włókna.

Ostatnim krokiem usuwania plamy jest płukanie za pomocą wody albo kwaśnego preparatu, którego pH mieści się w granicach 4-7. Jeśli materiał jest wilgotny lub mokry, ponownie używamy ściereczki. Wykładzinę osuszamy, aż do momentu zadowalającego efektu. W przypadku opornych plam konieczne jest powtarzanie całego procesu i stosowanie większej ilości środka czyszczącego. Jeśli plama jest zaschnięta lub powstała z preparatu silnie brudzące, to jej usunięcie nie jest możliwe. Na efektywność czyszczenia wpływ ma wiele czynników: rodzaj plamy, struktura wykładziny czy czas, jaki upłynął od momentu jej pojawienia się. Przed zastosowaniem środka czyszczącego, należy zweryfikować jego skład. Preparat należy dopasować do rodzaju wykładziny i jej właściwości. Ponadto należy stosować się do instrukcji znajdujących się na opakowaniu.

Jak usunąć poszczególne plamy?

Czasami mamy do czynienia z plamami, które powstają z konkretnych substancji. W związku z tym istnieją określone sposoby ich usuwania. Plamy z sosu, czekolady i tłuszczu usuwamy z użyciem rozpuszczalnika. Natomiast z krwi, czerwonego wina, moczu oraz farby emulsyjnej należy polać zimną wodą, a następnie nanieść na nie środek do czyszczenia wykładzin. Z kolei plamy z kawy i herbaty można rozjaśnić za pomocą soku z cytryny i zimnej wody. Krople lakieru do paznokci można usuwać, używając acetonu. Natomiast plamy po tuszu do drukarki i  rzęs za pomocą spirytusu.

Jakie błędy popełniamy przy odplamianiu?

Choć odplamianie wydaje się dosyć proste, można jednak popełnić wiele błędów. Im więcej takich błędów, tym czyszczenie jest mniej skuteczne. Najpowszechniejszym błędem jest złe dobieranie środków czyszczących. Następnie wiele osób używa za dużo środków czyszczących, w dodatku, rozprowadzając go w różnych kierunkach. To z kolei powoduje uszkodzenie włókien wykładziny. Kiedy woda wyschnie, plama wciąż pozostaje, a dywan jest nieładnie rozczochrany. W ten sposób można także wcisnąć resztki zabrudzenia w głębsze warstwy wykładziny. Z kolei używając silnego odplamiacza o wysokim poziomie pH, można trwale odbarwić materiał.

Jak można uchronić wykładzinę przed zabrudzeniami?

Choć istnieje wiele metod, które chronią wykładzinę przed zabrudzeniami, nigdy nie dają stuprocentowej pewności. Ze względu na strukturę, jak i materiał, z którego wykonane są wykładziny, są bardziej podatne na plamy. Obecność zwierząt, duże natężenie ruchu w urzędach, a także małe dzieci to czynniki, które zwiększają ryzyko zabrudzenia. Aby je zmniejszyć, można stosować impregnację, która zabezpiecza przed przywieraniem plam. Można ją stosować do każdego tworzywa oprócz wełny. Należy w nich szukać lanoliny.

Podsumowując, wykładzina podobnie jak izolacja dachu płaskiego zatrzymuje chłód i zimno, które wytwarza się przy podłodze. Ma też aspekt dekoracyjny. Aby zachować jak najdłużej estetyczny wygląd, dywany należy jednak odpowiednio pielęgnować i regularnie czyścić.