Jak wygląda kremacja zwierząt?
Usługi

Jak wygląda kremacja zwierząt?

Jak wygląda kremacja zwierząt? Zwierzęta nierzadko są traktowane jako członkowie rodziny. Pupile są z opiekunem na dobre i złe, a w zamian za właściwą opiekę zwierzę może ofiarować bezwarunkową miłość. Wszystko to sprawia, że opiekunowie bardzo silnie przywiązują się do swoich pupil i nie wyobrażają sobie życia bez nich. Jednakowoż w życiu nadchodzi taki moment, że konieczne jest pożegnanie swojego przyjaciela. Śmierć pupila dla wielu opiekunów jest bardzo smutnym przeżyciem. Kremacja w https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-szczecin/ pozwala opiekunom należycie pożegnać swojego przyjaciela. Jak wygląda kremacja zwierząt?

Czym jest kremacja?

krematorium dla zwierząt w szczecinieProces kremacji polega na spopieleniu ciała martwego zwierzęcia. Musi się ona odbywać w odpowiednio wysokiej temperaturze, co wymaga zastosowania odpowiedniego pieca. Należy jednak wspomnieć, iż temperatura w piecu nie może być również za wysoka, ponieważ może to spowodować całkowite zniszczenie ciała pupila. Kremacja w zależności od rozmiaru zwierzęcia trwa od dziewięćdziesięciu do dwustu czterdziestu minut. Cena procesu także jest zależna od rozmiarów zwierzęcia. Opiekunom psów pracujących w policji, straży granicznej lub wojsku przysługuje w wielu miejscach 30% rabat na kremację. Natomiast psy będące przewodnikami osób niewidomych w wielu krematoriach są spopielane za darmo. Opiekun przed kremacją ma możliwość pożegnać się ze swoim pupilem. W zależności od preferencji opiekuna, istnieje możliwość dostarczenia zwłok zwierzęcia samodzielnie do krematorium lub zamówienia specjalnego transportu, który odbierze ciało pupila spod wskazanego adresu, czyli na przykład domu bądź kliniki weterynaryjnej. Krematoria zwierząt mają w swojej ofercie kremację indywidualną oraz zbiorową. Kremacja zbiorowa jest procesem spopielenia zwłok kilku zwierząt. W tym przypadku odzyskanie w całości prochów pupila jest niemożliwe. Jednakowoż niektóre firmy oferują odzyskanie symbolicznej ilości prochów. Prochy wszystkich spopielonych zwierząt są umieszczane w jednej urnie i chowane w zbiorowej mogile, Natomiast kremacja indywidualna jest procesem, w którym spopieleniu ulega ciało jednego zwierzęcia. Każdy opiekun ma prawo uczestniczyć w procesie kremacji. Niektóre krematoria oferują klientom nagrania z kremacji. Obejrzenie takiego nagrania jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących uczestniczyć w ostatniej podróży przyjaciela, ale nie są w stanie być w krematorium ze względów emocjonalnych. Kremacji mogą zostać poddane nie tylko psy oraz koty, ale każde inne zwierzę, które towarzyszyło opiekunowi. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wielkość pieca krematoryjnego. Należy pamiętać, iż im zwierzę jest większe i ma większą masę ciała, tym proces kremacji oraz urna są droższe.

Urna

Po kremacji pupila opiekun może zadecydować czy urna z prochami zwierzęcia zostanie umieszczone w zbiorowej mogile, czy sam zajmie się popiołem, umieszczając go w indywidualnym grobie lub w domu. Urna stanowi swego rodzaju pamiątkę po przyjacielu. Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne urny, jak i takie w kształcie na przykład serca lub samego zwierzęcia. Firmy zajmujące się pochówkiem zwierząt mają również w swojej ofercie spersonalizowane urny, na przykład z odciskiem łapy przyjaciela, bądź tak zwane kryształy pamięci. Kryształy pamięci jest to biżuteria, w której znajduje się niewielka ilość prochów zwierzęcia. Istnieje także możliwość utrwalenia materiału genetycznego pupila.

Zobacz również:

Cmentarze dla zwierząt

Kremacja psa- jak wygląda?Z racji, iż zgodnie z polskim prawem nie można pochować swojego zwierzęcia na posesji, w lesie lub w parku, dobrą opcją jest pochowanie urny z prochami na cmentarzu dla zwierząt. W Polsce znajduje się piętnaście oficjalnych cmentarzy dla zwierząt. Mieszczą się one w: Bydgoszczy, Sicienku, Toruniu, Gorzowie Wielkopolski, Rakszawie, Ropczycach, Rzędzianach, Rybniku, Bytomiu, Pile, Kątach Wrocławskich, Halinowie, Gdańsku, Koniku Nowym, Słupsku oraz Szymanowie. Pierwszym w Polsce i największym cmentarzem dla zwierząt jest cmentarz  “Psi Los” w Koniku Nowym pod Warszawą. Cmentarz został założony w 1991 roku przez Witolda Wojdę, jako miejsce pochówku dla psów. W kolejnych latach na cmentarzu chowano również inne zwierzęta, takie jak na przykład: koty, króliki, szynszyle, ptaki ozdobne oraz szczury. Na cmentarzu leży również wąż, żółw oraz koń.

Jak poradzić sobie ze stratą?

Kremacja przyjaciela dale możliwość godnego pożegnania. Dzień przed planowanym procesem, warto dać sobie chwilę na przeżycie straty oraz pogodzenie się z nią. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze stratą jest napisanie kilku zdań na kartce, które chce się przekazać swojemu pupilowi w trakcie jego ostatniej podróży. Pozwoli to między innymi na uporządkowanie myśli. Dobrym sposobem jest także wygospodarowanie sobie czasu i przestrzeni na spokojne rozmyślanie o stracie, a także o szczęśliwych, pełnych radości chwilach z przyjacielem. Warto także w tym czasie spędzać dużo czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, którzy mogą ofiarować swoje wsparcie. Należy pamiętać, iż w przypadku nieradzenia sobie z odejściem pupila, warto zwrócić się o pomoc do psychologa bądź terapeuty.