Jak załatwić dom opieki dla chorego na Alzheimera?
Jak załatwić dom opieki dla chorego na Alzheimera? Alzheimer to poważne schorzenie, które dotyka w przeważającej większości osób w podeszłym wieku. Na całym świecie, z tym poważnym schorzeniem walczy aż 40 milionów ludzi. Co do zasady, schorzenie to dotyka osoby po 65 roku życia. Najczęściej jednak chorują jeszcze starsi, bo osoby około 75 roku życia. Niestety, Alzheimer to niezwykle podstępna choroba, której nie sposób wyleczyć. Nierzadko osoby starsze mają problem z codziennym funkcjonowaniem. Z tego też względu, czasami jedynym słusznym rozwiązaniem jest dom dla seniora.
Jak przekonać osobę starszą, że pobyt w domu opieki to dobry pomysł?
Dom starości nie każdemu kojarzy się dobrze. Warto zdawać sobie z tego świadomość. Nie każdy senior będzie więc chciał w takim domu przebywać. Czasami jednak jest to ostateczność. Bez wątpienia jednak warto spróbować przekonać seniora do tego, że dom opieki to dobry pomysł. Pomocne może okazać się przedstawienie osobie starszej rzeczowych argumentów. Doskonale byłoby nie używać argumentów emocjonalnych. Jeśli osoba starsza ma zaawansowanego Alzheimera, rozmowa może być jednak bezzasadna. W niektórych przypadkach należy udać się do sądu, aby to on zdecydował o tym, czy osoba starsza znajdzie się w domu opieki. Warto również zastanowić się nad tym, z czego pokryjemy koszty związane z pobytem osoby starszej w domu spokojnej starości. Najczęściej część kosztów można pokryć dzięki emeryturze osoby starszej. Nie należy jednak w żadnym razie oczekiwać tego, że całość kosztów zostanie pokryta przez emeryturę. Istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że dom opieki będzie musiał być pokryty również z innych źródeł. Najlepiej, jeżeli na miesięczną ratę będzie mogło składać się kilka osób z rodziny. Jeżeli osoba starsza posiada sporo dzieci, problem opłat powinien rozwiązać się sam. Należy także pamiętać o tym, że tańszy jest pobyt w DPS niż pobyt w prywatnym domu opieki społecznej.
W jaki sposób załatwić formalności związane z przyjęciem do domu seniora?
Jeżeli zależy nam na umieszczeniu seniora w domu spokojnej starości, będziemy musieli dopełnić wszelkich formalności z tym związanych. Nie należy zapominać o tym, że nieco innych formalności należy dopełnić w przypadku starania się o DPS, a innych, jeśli staramy się o dom prywatny. Nie ulega wątpliwości, że na miejsce w Domu Pomocy Społecznej trzeba będzie dość długo poczekać. Na prywatne domy opieki nie trzeba będzie czekać aż tak długo. Niestety, koszty związane z pobytem w prywatnym domu spokojnej starości są wysokie. Zazwyczaj koszt miesięcznego pobytu waha się w granicach od 2500 do 5000 tysięcy złotych. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że konieczne jest wyrażenie zgody przez osobę starszą. Jeżeli osoba starsza ma bardzo ograniczone funkcje poznawcze, można udać się do sądu. Orzeczenie sądowe może pomóc w umieszczeniu osoby starszej w domu spokojnej starości. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób załatwić formalności związane z pobytem osoby starszej w domu seniora, warto poradzić się kogoś doświadczonego. Być może ktoś z naszych znajomych umieszczał już osobę starszą w domu spokojnej starości. Należy jednak mieć świadomość tego, że każdy przypadek jest inny.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Ośrodek dla osób starszych jest miejscem, w którym można poszukiwać pomocy dla chorego na Alzheimera. Każdemu powinno jednak zależeć na tym, aby jego bliski został umieszczony w domu, który jest wyposażony w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest to, aby w domu spokojnej starości panowały odpowiednie warunki. W przeciwnym bowiem razie osoba starsza nie będzie się tam czuła zbyt dobrze, a to przecież najważniejsze. Bardzo dobrze byłoby, gdyby senior mógł liczyć na odpowiednio wyposażone pomieszczenia. Jeżeli senior jest osobą leżącą, dobrze byłoby, gdyby w pokoju znajdowało się łóżko z materacem zapobiegającym pojawianiu się odleżyn. Doskonale byłoby, aby osoba starsza miała odpowiedni dostęp do łazienki. W niektórych przypadkach odpowiedniejsza będzie wanna, a w innych prysznic. Wiele zależy od tego, w jakiej kondycji fizycznej znajduje się osoba starsza. Warto także zwrócić uwagę na standard opieki w domu spokojnej starości. Najlepiej będzie, jeżeli dom spokojnej starości będzie miejscem, w którym działał będzie profesjonalny personel. Mowa tu nie tylko o lekarzach, ale również o pielęgniarkach czy fizjoterapeutach. Osobie chorej na Alzheimera przyda się pomoc wielu lekarzy specjalistów. Pomocne mogą okazać się również konsultacje z psychologiem czy psychiatrą. Ważne, aby był to lekarz lub psycholog specjalizujący się w pomocy osobom starszym. Nie należy zapominać o tym, że osoba starsza będzie potrzebowała regularnych odwiedzin. Jej najbliższa rodzina oraz znajomi powinni ją odwiedzać. W przeciwnym bowiem razie mowy o dobrym samopoczucia seniora być nie może. Nie zawsze trzeba osobiście odwiedzać osoby starsze. Pomocny może okazać się również kontakt telefoniczny. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których członek rodziny osoby starszej jest zapracowany i cierpi na chroniczny brak czasu.