Jakie metody są najczęściej stosowane w fizjoterapii?
Edukacja Zdrowie

Jakie metody są najczęściej stosowane w fizjoterapii?

Jakie metody są najczęściej stosowane w fizjoterapii? Fizjoterapia to bardzo rozbudowana nauka, która opiera się głównie na pracy z ciałem pacjenta. Dzięki stosowaniu różnego rodzaju zabiegów, jak masaże, manipulacje dźwigniowe czy terapia manualna fizjoterapeuta dąży do zmniejszenia bolesności, przywrócenia ruchomości stawów oraz poprawę wzorców ruchowych. Przyjrzyjmy się metodom, jakie najczęściej są stosowane w fizjoterapii.

Terapia PNF

Ta metoda fizjoterapii http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/diagnostyka-neurologiczna-dziecka-niemowlaka-0-1-r-z/ doskonale sprawdza się u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, uszkodzeniami wynikającymi z urazów, wadami postawy oraz problemami ortopedycznymi. Terapia PNF polega na ponownej nauce właściwych wzorców ruchowych lub przywróceniu wzorców zaburzonych. Aktywacja słabszych obszarów odbywa się poprzez wykorzystanie tych obszarów, które u pacjenta działają najsprawniej i jednocześnie umożliwiają aktywację osłabionych miejsc. Zaletą tej terapii jest to, że pierwsze efekty mogą pojawić się już po jednej sesji u fizjoterapeuty.

Metoda Odruchowej Lokomocji według Vojty

Metoda fizjoterapii opracowana przez Vojtę stosowana jest niemal wyłącznie w pracy z niemowlętami, dziećmi oraz młodzieżą u których motoryka nie wykształciła się jeszcze w pełni.

Opiera się na założeniu, że rozwój wzorców ruchowych u dzieci odbywa się w oparciu o zakodowany w tkance nerwowej program ruchowy. Jeżeli w toku rozwoju dochodzi np. do urazu, a w konsekwencji do zaburzenia rozwoju, dziecko traci normalny dostęp do do danego wzorca i w jego miejsce pojawiają się odruchy niewłaściwe, które wymagają skorygowania. Niepełnosprawność ruchowa nie wynika zatem z uszkodzenia tkanki mięśniowej, ale powstaje wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia połączenia między mózgiem, a określonym obszarem. Z tą metodą fizjoterapii wiąże się dokładna ocena motoryki spontanicznej dziecka. Niezbędne jest ustalenie wzorca i dopasowanie do niego pozycji wyjściowej oraz sposobów i intensywności stymulacji.

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

To rozwiązanie jest stosowane przy leczeniu wad postawy u młodzieży. Fizjoterapia FITS pozwala a korygowanie takich wad, jak plecy płaskie lub okrągłe, zapadnięta klatka piersiowa, kończyny koślawe lub szpotawe.

Metoda FITS łączy w sobie elementy kilku innych terapii, jak metody powięziowej, punktów spustowych oraz terapii manualnej . W ramach FITS fizjoterapeuci stosują przywracanie właściwych wzorców ruchowych, rozciąganie sztywnych struktur, stabilizację i naukę właściwego sposobu oddychania. Terapia FITS to także edukacja rodziców na temat roli fizjoterapii oraz bezpiecznych sposobów ruchu.

Terapia manualna

Metoda polegająca na rozluźnianiu tkanek miękkich. Jest stosowana do przywracania prawidłowej mobilności kręgosłupa, a także innych elementów układu ruchu. Najczęściej, tego typu urazy powstają wskutek przeciążenia lub powstania stanu zapalnego stawu, mięśnia, nerwu lub skóry. Fizjoterapia sugeruje, aby w ramach terapii manualnej stosować różnego rodzaju techniki, jak energizację mięśni, terapię punktów spustowych oraz rozluźnianie mięśniowe.

Terapia powięziowa

Celem terapii powięziowej http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/fizjoterapia/ jest przywrócenie naturalnych wzorców ruchowych poprzez rozciąganie przykurczonych struktur. Dzięki zabiegom poprawia się także krążenie. Usprawnieniu ulegają także procesy usuwania toksycznych produktów przemiany materii. Dzięki stosowaniu terapii powięziowej włókna mięśniowe mogą osiągnąć właściwą długość. Ta metoda terapii jest też bardzo bezpieczna. Pacjent podczas zabiegów jest rozluźniony i biernie poddaje się zabiegom.

Masaż tkanek głębokich

Jedna z najbardziej popularnych metod fizjoterapii https://kursy-fizjoterapia.eu/. Jest stosowana w przypadku wystąpienia przewlekłych przeciążeń, niedowładów lub jako terapia pourazowa. Ten rodzaj masażu obejmuje pracę zarówno z brzuścem mięśniowym, jak i przyczepami oraz przegrodami mięśniowymi. Choć wykonywany jest intensywnie, masaż ten rzadko kiedy jest bolesny, a jego efekty pojawiają się bardzo szybko.

Kinesiotaping

Metoda kojarzona głównie ze środowiskiem sportowym, choć fizjoterapia zaimplementować ją także do innych grup pacjentów. W toku tej terapii wykorzystuje się plastry o rozciągliwości zbliżonej do ludzkiej skóry. Przyklejanie ich w odpowiednich miejscach pozwala na zintensyfikowanie procesów samoleczenia się organizmu pacjenta. Zadaniem plastrów jest zabezpieczenie kończyny przed wykonaniem niewłaściwego ruchu, wymuszanie poprawnych wzorców ruchowych, korekcja ułożenia powięzi i stawów oraz przywrócenie wyjściowego napięcia mięśniowego.

Terapia relaksacyjna

Ta metoda zmierza do przywrócenia równowagi nie tylko w całym organizmie, ale także równowagi emocjonalnej poprzez uspokojenie i wyciszenie. Bardzo ważne jest, aby terapię relaksacyjna przeprowadzać w cichy pomieszczeniu tak, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo.

Wymienione metody fizjoterapii to jedynie niewielka część metod, jakie stosują w swojej praktyce fizjoterapeuci. Choć różnią się one od siebie jeśli chodzi o dobór środków, łączy je jedno – dążenie do powrotu pacjenta do równowagi fizycznej i emocjonalnej. Pamiętajmy o tym, że fizjoterapia pomaga nie tylko jako środek stosowany po wystąpieniu kontuzji. Jest to także doskonała profilaktyka, która ma za zadanie usunięcie dysfunkcji i przywrócenie sprawności ruchowej w jak największym stopniu.