Rehabilitacja manualna – czym właściwie jest?
Rehabilitacja manualna – czym właściwie jest? Rehabilitacja, czy inaczej terapia manualna profesjonalnie nazywana jest chiropraktyką. Taka rehabilitacja to jedna z głównych metod fizjoterapeutycznych, występująca w formie dokładnie opracowanego masażu. Jaki jest więc cel stosowania metody manualnej? Przede wszystkim tego typu terapia ma za zadanie wspomagać kręgosłup oraz stawy.
Oprócz masażu podczas rehabilitacji w Spondylus Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ manualnej stosuje się różne techniki chwytów oraz ucisków. Zabiegi wykonywane są w celu przywrócenia prawidłowej ruchomości stawów oraz uśmierzenia bólu, który często pojawia się przy schorzeniach związanych ze stawami, czy kręgosłupem. Dużym plusem stosowania terapii manualnej jest forma leczenia opracowywana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od tego z jaką dysfunkcją się zmaga.
Jakie istnieją wskazania do przeprowadzenia rehabilitacji manualnej?
Manualną rehabilitację można stosować podczas występowania różnych problemów, a w szczególności bólów. Ten rodzaj rehabilitacji bardzo dobrze może sprawdzić się w przypadku bólów krzyżowych, lędźwiowych, lędźwiowo-krzyżowych, bólu kości ogonowej. Stosowana jest także do niwelowania zaburzeń napięcia mięśni, okolic miednicy, rwy kulszowej. Zaleca się ją także podczas występowania wad postawy, częstych i nawracających migren, a nawet zaburzeń snu. Ten rodzaj terapii stosowany jest również po zabiegach chirurgicznych, na przykład po rekonstrukcji więzadła krzyżowego, czy jako dodatkowe wspomaganie w leczeniu łąkotki.
W jaki sposób przygotować się do wizyty z rehabilitantem?
Pierwsza wizyta nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Udając się na pierwszą wizytę do specjalisty należy zabrać ze sobą wyniki badań partii ciała, które mają zostać poddane masażom. Ważny jest także rezonans magnetyczny oraz zdjęcia rentgenowskie.
Jak wygląda diagnostyka w przypadku rehabilitacji manualnej?
Jak w każdym przypadku ustalenia technik leczenia, także w terapii manualnej zasadnicze znaczenie ma odpowiednie zdiagnozowanie problemu zdrowotnego. W rehabilitacji manualnej w rehabilitacja-24.pl/ wykorzystuje się tak zwaną diagnostykę różnicową. Na czym tak właściwie polega diagnostyka różnicowa? Jest to metoda, która polega na stopniowym niwelowaniu przyczyn powodujących zaburzenia sprawności ruchowej, w oparciu o wskazanie przyczyny najmniej prawdopodobnej. Pierwszym elementem diagnostyki pacjenta jest oczywiście wywiad z pacjentem. Podczas takiego wywiadu dobry rehabilitant powinien pytać nie tylko o dolegliwość, ale także o nawyki i styl życia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż otwarta postawa pacjenta w relacji z rehabilitantem może przynieść dużo wyższe rezultaty terapii. W kolejnej części diagnostyki przeprowadza się dodatkowe badania o ile istnieje taka konieczność. Może to być rezonans magnetyczny problematycznych okolic ciała. W końcowym etapie rehabilitant ocenia obszar okolicy, która ma zostać poddana leczeniu. Szacowane jest także napięcie oraz wygląd skóry, bolesność problematycznego obszaru i zakres ruchu wybranych elementów ciała.
Jakie techniki wykorzystywane są w terapii manualnej?
Podczas wykonywania rehabilitacji manualnej w zależności od problemu z jakim zmaga się pacjent można zastosować różne techniki terapii https://kursy-fizjoterapia.eu/. Jedną z nich jest masaż poprzeczny. Jest to masaż polegający na rozcieraniu tkanek w kierunku poprzecznym do ułożenia włókien znajdujących się na mięśniach i więzadłach. Jaki jest cel masażu? Przede wszystkim ma on za zadanie poprawić ukrwienie i ruchomość oraz zmniejszyć ból występujący na danym obszarze ciała. Kolejną metodą jest masaż funkcyjny. W tej metodzie masaż łączony jest z ruchem w stawie i rozciąganiem połączonego ze stawem mięśnia. Tego typu masaż wykonuje się na rozluźnionych mięśniach i ma on za zadanie odprężyć tkanki mięśniowe. Następną techniką w rehabilitacji manualnej jest masaż tkanek głębokich. Rehabilitant wykonuje go subtelnymi, wolnymi ruchami. Ma to spowodować wydłużenie, rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni oraz ścięgien. Celem masażu tkanek głębokich jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowej postawy oraz płynnych ruchów. Inną techniką terapii jest stretching. Podczas niego rozciąga się jeden mięsień bądź grupę mięśni. Zadaniem pacjenta jest napięcie mięśni, a po ich rozluźnieniu, rehabilitant rozciąga je. Jako technikę często wykorzystuje się manipulacje stawami. Jest to niestety metoda zaliczana do mało przyjemnych. Polega na szybkim uruchomieniu stawu, który jest zablokowany. Często podczas stosowania tej metody towarzyszy dźwięk chrupnięcia stawów.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania w rehabilitacji manualnej?
Jak w każdej metodzie leczenia, także w przypadku terapii manualnej istnieją przeciwwskazania, które dyskwalifikują pacjenta ze skorzystania z zabiegów. Jednym z przeciwwskazań są czynne procesy chorobowe związane ze skórą i tkankami, w miejscu w którym ma zostać przeprowadzony masaż, do tej kategorii zalicza się także nowotwory. Innymi przeciwwskazaniami są: zapalenia stawów, świeże urazy tkanek oraz niewydolność krążenia mózgowego.