Uzależnienie od Internetu - skala problemu u współczesnego społeczeństwa
Zdrowie

Uzależnienie od Internetu – skala problemu u współczesnego społeczeństwa

Uzależnienie od Internetu – skala problemu u współczesnego społeczeństwa. Internet w obecnym świecie pełni niezwykle ważną rolę. Jest to jedno z najczęściej używanych medium, wykorzystywanych zarówno w sferze zawodowej, rozrywce czy codziennych działaniach. Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez tego rodzaju środka komunikacji ze światem. I owszem, narzędzie to jest bardzo potrzebne, jak i korzystne – pod warunkiem, że stosowane odpowiednio i prawidłowo. Złe eksploatowanie zasobów może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jednym ze skutków nadmiernego korzystania z wirtualnego świata jest uzależnienie. Czym ono dokładnie jest? Jakie jego objawy można wyróżnić? Ile procent społeczeństwa jest uzależnione od Internetu? Jak wygląda terapia odwykowa? 

Czym jest uzależnienie od Internetu – jakie są jego objawy?

Uzależnienie od Internetu jest to przypadłość, która cechuje się stałym podłączeniem do sieci. Osoby, które borykają się z tym problemem nie potrafią inaczej spędzać czasu, jak oglądając strony internetowe czy portale społecznościowe. Zajęcia te są nawet ważniejsze od codziennych obowiązków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. A dotyczy on coraz większą ilość ludzi.

Jak zatem poznać uzależnienie? Jakie objawy mogą uwidaczniać problem? Które zachowania powinny wzbudzić niepokój? Kiedy zdecydować się na terapię uzależnień od Internetu? Objawy rozwijającej się choroby mogą być widoczne w szczególności dla osób bliskich czy rodziny. To właśnie oni najczęściej mogą uświadomić osobę uzależnioną? I właśnie najczęściej od nich zależne jest powodzenie procesu leczenia. Do pierwszych oznak nałogu można zaliczyć:

  • zmęczenie,
  • dekoncentracja,
  • senność
  • problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich,
  • rezygnacja z własnych pasji i zainteresowań na rzecz korzystania z sieci,
  • brak kontroli czasu, późne zasypianie,
  • zaniedbywanie obowiązków, itp.

Czy tego typu objawy kwalifikują się do podjęcia radykalnych działań? Ile osób boryka się z tego rodzaju problemem?

Uzależnienie od Internetu – jak często się pojawia?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze stale rosnącego problemu. Najczęściej ciężko jest zauważyć nałóg u samego siebie. Jednakże prawdą jest, że bez podłączenia do sieci nie radzi sobie spora część społeczeństwa. Jak wynika  zbadań już ponad 30 % społeczeństwa uzależnionego jest od Internetu. Znaczna część z tych osób nie wyobraża sobie życia bez mediów społecznościowych czy aktywności na Facebooku lub Instagramie. Kolejną grupą są osoby, które stale robią zakupy w sieci lub przeglądają różnego rodzaju wiadomości czy internetowe newsy.

Uzależnienie od Internetu - skala problemu u współczesnego społeczeństwaNiestety wraz z rozwojem technologicznym oraz coraz większą łatwością odbierania Internetu siecioholizm przybiera na rozmiarach. Podłączenie do wirtualnego świata można uzyskać niemalże o każdej porze i w każdym miejscu. Odbiorcy korzystają z niego podczas podróży, czekania w kolejce, w sklepie, domu czy wypoczynku. Niestety problem rodzi się wtedy gdy oznacza on być nie tylko wypełniaczem czasu ale nałogiem, który jest nie do opanowania. Coraz większy problem z uzależnieniem posiadają młode osoby. Już około 1/3 młodzieży nadmiernie korzysta z sieci. Około 18 % z nich twierdzi, że miewa bóle rąk i nadgarstków z powodu przeglądania stron, ok. 20% miewa zawroty głowy, 26% jest zmęczonych z powodu braku snu – przez nocne przeglądanie sieci, tyle samo osób zaniedbuje codzienne obowiązki na rzecz rozrywki w wirtualnym świecie, a aż blisko 30% społeczeństwa odczuwa zdenerwowanie lub zdekoncentrowanie jeśli nie ma możliwości skorzystania z niego.

Czy takie zachowania oznaczają uzależnienie? Czy w takich przypadkach warto zgłosić się do ośrodka leczenie uzależnień od Internetu?

Kwalifikacje na leczenie od Internetu – terapia uzależnień

Przypadki, w których sam chory nie umie poradzić sobie z nałogiem, a bliscy nie są w stanie zapanować nad jego zachowaniem, powinni poddać się specjalistycznemu leczeniu. W tego rodzaju przypadkach warto podjąć współpracę z centrum psychoterapii i leczenia uzależnień.

Przed podjęciem tak radykalnych kroków należy przeprowadzić szczegółowy wywiad w kontakcie – pacjent – specjalista. Podczas tego spotkania osoba uzależniona przedstawia swoje poglądy i odczucia, jednocześnie uzupełniając wypowiedzi o sprawy – czasu przeglądania  sieci, treści, kontaktów interpersonalnych czy wykonywania codziennych obowiązków. Odpowiedzi na tego rodzaju zagadnienia pomogą określić sposób i plan leczenia.

Jak wygląda leczenie w ośrodku?

Jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia jest pobyt w klinice odwykowej. Podczas tego rodzaju terapii, każdy uzależniony musi przejść przez kilka etapów. Pierwszym nich jest uświadomienie choremu problemu oraz wydobycie poczucia akceptacji obecnej sytuacji. Kolejno warto zwrócić uwagę na motywację pacjenta. To on sam powinien w tej fazie chcieć wyjść z nałogu.

Zadaniem ośrodka dla osób uzależnionych jest również przedstawienie zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z Internetu, a przede wszystkim przywrócenia własnych wartości oraz chęci do wykonywania innych rzeczy niż zabawa w sieci. Zajęcia mają za zadanie przywrócić i pobudzić aspekty emocjonalne, społecznościowe czy psychosomatyczne.