Onygen – jak stosować?
Uroda Zdrowie

Onygen – jak stosować?

Onygen – jak stosować? Jedną z przypadłości, która często dotyka paznokcie, jest onycholiza. Na szczęście jest to choroba, którą można w pełni wyleczyć, trzeba tylko wiedzieć jak. Co to jest onycholiza paznokci? Jakie są przyczyny i objawy tej choroby? Jak leczyć onycholizę paznokci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Onycholiza – co to za choroba?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, onycholiza jest chorobą paznokci. Zaburzenie to charakteryzuje się oddzieleniem płytki paznokcia od łożyska i nagromadzenia się pod nim powietrza. Schorzenie może to dotknąć tak naprawdę każdego, pojawiając się na skutek choćby przebytego urazu.
Onycholiza jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia, gdyż oddzielony od łożyska paznokieć w żadnym stopniu nie chroni przed wnikaniem pod niego chorobotwórczych drobnoustrojów, co może stać się bezpośrednią przyczyną rozwoju infekcji.

Przyczyny onycholizy

Do wystąpienia onycholizy może przyczynić się wiele różnych czynników, w tym przede wszystkim:

  • noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów na wysokim obcasie lub o bardzo wąskim przodzie;
  • choroby skóry (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy liszaj płaski);
  • choroby ogólnoustrojowe (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca);
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków;
  • infekcje płytki paznokciowej (najczęściej o podłożu grzybiczym);
  • drobne mikrourazy powstałe poprzez niestaranne wykonywanie manicure lub pedicure;
  • urazy mechaniczne (np. wywołane podważaniem paznokciem kapsla itp.).

Ryzyko wystąpienia onycholizy jest dużo większe u osób, które noszą długie paznokcie.

Onycholiza – rodzaje

Wyróżnić można trzy rodzaje onycholizy.

  • Pierwotna – najczęściej pojawia się na skutek zbyt częstego stosowania pielęgnacyjnych preparatów do paznokci. Mowa tutaj m.in. o produktach wykorzystywanych podczas przyozdabiania paznokci, w tym lakierach hybrydowych, akrylu czy żelu. Szkodliwe działanie wykazują także odżywki zawierające w swoim składzie formaldehyd.
  • Wtórna – występuje w przebiegu schorzeń skóry takich jak np. łuszczyca. Osoby, u których zdiagnozowana została choroba skóry, powinny zwracać szczególną uwagę na stan swoich paznokci, tak aby od razu wyłapać ewentualne anomalie. To samo tyczy się pacjentów zmagających się z cukrzycą, niedokrwistością, a także niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.
  • Polekowa – pojawia się jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, najczęściej tych przeznaczonych do stosowania w przebiegu chorób skórnych.

Objawy onycholizy

Na ogół rozpoznanie onycholizy nie jest trudne. Wprawne oko podologa zdiagnozuje chorobę już na pierwszy rzut oka. Przy onycholizie paznokieć odkleja się od łożyska, pojawiają się także zmiany w jego zabarwieniu. Może przybrać biały, żółty, szary, brązowy, a nawet czarny kolor. Cały proces przebiega stopniowo i bardzo powoli. Wiele osób zastanawia się, czy onycholiza boli. Dolegliwości bólowe występują, ale nie u każdego. Są one nieodłącznym elementem infekcji. We wczesnym etapie schorzenia raczej ból się nie pojawia, ale jeśli zostanie ono zbagatelizowane, może wystąpić.

Zobacz także:

Onygen – skuteczny preparat w walce z onycholizą

W sklepach z produktami podologicznymi takich jak Kerpro https://kerpro.pl kupić można produkty wspomagające leczenie onycholizy. Jednym z nich jest krem Onygen od marki Podopharm. Co warto o nim wiedzieć?

Onygen – podstawowe informacje

Krem na onycholizę Onygen firmy Podopharm to produkt o innowacyjnej recepturze, która jest chroniona prawem patentowym. Zalecany jest do stosowania w przebiegu onycholizy. Sprawdza się także w przypadku regeneracji łożyska osłabionych paznokci u dłoni i stóp. Preparat jest bezpieczny dla osób cierpiących na cukrzycę.

Co znajduje się w składzie kremu Onygen?

Do produkcji kremu Onygen wykorzystano colostrum bovinum z 40% tłuszczem. Jest to siara bydlęca, bogata w ponad 250 związków w wysokim stężeniu. Przed wprowadzeniem na rynek preparatu przez firmę Podopharm składnik ten nie był obecny w żadnym innym produkcie pochodzenia naturalnego.
Colostrum obfituje w białka, w tym przede wszystkim immunoglobuliny, lizozym, laktoferynę czy laktoperoksydazę. Wymienionym substancjom przypisuje się działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Oprócz tego w siarze bydlęcej obecne są tłuszcze i węglowodany, a także pochodne kwasów nukleinowych i czynniki wzrostu. Ponadto są w niej duże pokłady witamin z grupy B oraz witaminy A, D i E.
Formuła preparatu oparta jest na emulsjach ciekłokrystalicznych, co za tym idzie, składniki aktywne skuteczniej przenikają przez skórę. W składzie kremu znalazły się także substancje takie jak skwalan oraz cenne oleje: rokitnikowy i awokado, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry.

Krem Onygen – jak stosować?

Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego – nanosi się go bezpośrednio na zmieniony chorobowo obszar. Odpowiednią ilość produktu należy nałożyć na wybrane miejsce i dokładnie wmasować. Czynność powinno się powtarzać 2 razy dziennie. Raz w tygodniu zaleca się zastosowanie kremu na noc pod okluzję.
Kurację można rozpocząć dopiero po konsultacji z podologiem i powinna ona przebiegać pod jego ścisłą kontrolą. Krem jest bardzo wydajny – wystarcza na ok. 3-miesięczną terapię.

Krem Onygen – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Często pacjentów, którym zalecony został krem Onygen, nurtują pytania dotyczące jego stosowania. Zebraliśmy je tutaj, dzięki czemu można dowiedzieć się wszystkiego o tym preparacie jeszcze przed rozpoczęciem kuracji z jego udziałem.

Jak długo trzeba stosować krem, aby zobaczyć efekty kuracji?

Odpowiedź z pewnością rozczaruje wiele osób, gdyż nie jest ona jednoznaczna. Tak naprawdę czas, jaki potrzebny jest na zadziałanie kremu Onygen, jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od przypadku, zakresu zmian, stopnia ich zaawansowania czy etapu rozwoju dolegliwości, na jakim podjęte zostało leczenie. Na rezultaty niebagatelny wpływ ma także systematyczność stosowania kremu oraz stosowanie się do zaleceń lekarza i producenta.
W większości przypadków efekty stosowania kremu Onygen widać już po 3–4 miesiącach. Nie należy jednak wspomnianego czasu odnosić do swojej sytuacji. Występujące przy onycholizie zmiany mogą mieć różnoraki wygląd, dlatego i czas terapii w przypadku dwóch pacjentów może być zupełnie inny.

Czy w trakcie kuracji kremem można malować paznokcie?

Zastanawiają się nad tym w szczególności kobiety, które nie wyobrażają sobie nie mieć pomalowanych paznokci. Dobra informacja jest taka, że brakuje przeciwwskazań ku temu, by pomalować sobie paznokcie dowolnym typem lakieru. W żaden sposób nie wpłynie to na skuteczność stosowanej terapii.

Czy trzeba specjalnie przygotować paznokieć przed nałożeniem kremu?

Okazuje się, że tak. Płytka paznokciowa musi zostać dokładnie oczyszczona, najlepiej podczas specjalistycznego zabiegu w gabinecie podologicznym. Dopiero po oczyszczeniu i osuszeniu paznokcia można zaaplikować na niego krem Onygen. Preparat należy wmasować w łożysko, a także w miejsca wokół onycholizy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że krem nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych ani nie wywołuje stanów zapalnych.

Czy Onygen jest bezpieczny dla diabetyków i osób starszych?

Firma Podopharm wzięła sobie na cel nieść pomoc przede wszystkim diabetykom, którzy zmagają się z różnymi skutkami swojej choroby. Dlatego właśnie praktycznie wszystkie produkty tej marki mogą być stosowane przez cukrzyków nawet wtedy, gdy występuje u nich tzw. stopa cukrzycowa. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby sięgały po nie osoby starsze, których wygląd paznokci pozostawia wiele do życzenia.