Jak samemu pokonać alkoholizm?
Zdrowie

Jak samemu pokonać alkoholizm?

Jak samemu pokonać alkoholizm? Alkoholizm jest często występującą chorobą w naszych czasach. Niestety alkoholikiem można zostać bardzo łatwo. Przyczyn uzależnienia od trunków wyskokowych jest wiele. Alkohol nie jest uznawany przez alkoholika, za coś złego. Osoba sięga więc po tego rodzaju napój, podczas każdego spotkania z przyjaciółmi i traktuje to jako normalność. Codzienne i niekontrolowane picie jest prostą drogą do zostania alkoholikiem. Z uzależnieniem może borykać się właściwie każdy, bez znaczenia jest tutaj wiek, status majątkowy, rasa czy płeć. W wielu przypadkach w celu wyzbycia się nałogu, pomoże ośrodek terapii alkoholowej, jednak niektóre osoby chcą pomóc sobie same, bez kliniki dla alkoholików.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą, którą diagnozuje się, po czym wprowadza leczenie. Jeśli uzależnienie to nie będzie leczone, wówczas doprowadzi do wielu przykrych konsekwencji. Dotyczą one podłoża zdrowotnego, emocjonalnego, społecznego oraz duchowego. W skrajnych przypadkach brak odwyku alkoholowego doprowadza nawet do śmierci. Leczenie alkoholizmu jest bardzo złożonym i długotrwałym procesem, a na jego skuteczność wpływa wiele czynników. Dzięki ośrodkom dla alkoholików https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/, ludzie mają szansę powrotu do normalności i odzyskania swojego życia w trzeźwości. Alkoholizm jest uznawany za chorobę kontroli, gdzie chorujący nie potrafi opanować własnego pinia oraz pewnego zachowania z nim powiązane. To uzależnienie określane jest również jako choroba myślenia, gdzie chorujący nie może sam zauważyć konsekwencji wynikających z picia. Taka osoba izoluje się od wszelkich sygnałów do niej docierających, od innych ludzi. Co ważne, alkoholik nie chce uznać własnego picia za nałogowe, ciężko mu się do tego przyznać. Nie widzi często problemu, nie chce rezygnować z picia i nie widzi możliwości życia bez alkoholu. Jest on dla niego pułapką bez wyjścia, gdyż zagłuszając wynikające napięcia i problemy związane z nadużywaniem alkoholu, sięga dalej po ten trunek. Osoba uzależniona potrzebuje wielu osób, aby móc rzucić picie i zmienić swoje życie na lepsze. Dobrym przykładem i pomocą są dla niej osoby, które już rzuciły picie i żyją teraz szczęśliwie. Z tego względu właśnie polecane są ośrodki terapii uzależnień od alkoholu, które przeprowadzają swoje zajęcia w formie grupowej.

Polecamy :

Jak leczyć alkoholizm samemu?

SKĄD SIĘ BIERZE ALKOHOLIZM?Wiele osób zastanawia się zapewne czy można samodzielnie wyleczyć się z alkoholu? Alkoholik uznawany jest za margines społeczny, z tego względu tak mało osób, przyznaje się do swojego problemu i prosi o pomoc. Alkoholicy czasem uważają, że mogą sami poradzić sobie z tym problemem i rzucić picie. Podczas leczenia alkoholu samemu, należy przede wszystkim zauważyć swój problem i przyznać do niego. Odwyk dla alkoholika jest bardzo trudnym okresem w życiu, a może go zacząć dopiero po przełamaniu się, przyznaniu do problemu i chęci zmiany swojego życia. Wtedy można u takiej osoby zauważyć znaczną motywację do działania, co daje szansę na życie w trzeźwości.

Nałogowe picie jest chorobą i trzeba o tym pamiętać. Uzależnienie zależy od wielu różnych czynników a każdy dzień picia, sprawia, że choroba potęguje. Co ciekawe, zdarzają się przypadki, że alkoholik z dnia na dzień rzucił picie i powrócił do utraconego życia. Nie jest takich przypadków dużo, dla większości osób jedynym rozwiązaniem jest ośrodek terapii uzależnień alkoholowych. Jedynie nieliczni są tak silnie zmotywowani, że są w stanie samemu rzucić ten nałóg. Skuteczność terapii alkoholowej jest o wiele wyższa, jeśli wybierze się profesjonalną pomoc, czyli ośrodek dla uzależnionych od alkoholu https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/. Co ważne, takie leczenie przebiega szybciej, a więc w krótszym czasie można uporać się ze swoim problemem. Co zrobić, aby przestać pić? Przede wszystkim należy odizolować się od czynnika uzależniającego.

Pierwszym krokiem po przyznaniu się do uzależnienia, będzie pozbycie się wszelkich trunków alkoholowych z domu. Nie ważne czy jest to wódka, piwo czy szampan. W domu nie powinno być żadnego napoju, w którym znajduje się alkohol. Niema tutaj półśrodków. Kolejnym krokiem jest zerwanie kontaktu z osobami, przez które idzie się na dno. Nie powinno się więc utrzymywać relacji i spotykać z osobami, które mają także problem z alkoholem i namawiają do picia. Na początku walki z tym nałogiem problematyczne może okazać się również udawanie na pewne imprezy. Urodziny czy imieniny, na których jest alkohol nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy więc zrezygnować z tego rodzaju imprez. Ponadto należy nauczyć się odmawiać. Jeśli ktoś proponuje kieliszek wina czy drink, zawsze powinno się być asertywnym. Nauka asertywności to podstawa w całym procesie leczenia. Warto również znaleźć sobie jakieś zajęcie, aby nie myśleć o piciu. Samodzielnie nie da się wyleczyć rozregulowanego systemu emocjonalnego. Oczywiście można przestać pić, jednak taka osoba może szybko znaleźć sobie alternatywę picia, czyli uzależnić się od czegoś innego. Właśnie z tego względu, dobrze jest jednak wybrać profesjonalną pomoc. Należy również pamiętać, jak ważne jest wsparcie rodziny. Im więcej osób wspiera chorującego, tym ma on większe szanse na wyleczenie.