Poradnik dla osoby wypożyczającej samochód - o czym trzeba pamiętać?
Motoryzacja Usługi

Poradnik dla osoby wypożyczającej samochód – o czym trzeba pamiętać?

Poradnik dla osoby wypożyczającej samochód – o czym trzeba pamiętać? Samochód na przestrzeni lat stał się jednym z podstawowych i najczęściej wybieranych środków transportu na świecie. Nie trzeba tutaj jednak tego w żaden sposób wyjaśniać – wystarczy spojrzeć czy to na przepełnione samochodami ulice, czy też na podwórka, na których widok jednego auta to rzadkość (zazwyczaj jest ich więcej).

Nic dziwnego, że ponowną młodość przeżywają również wypożyczalnie aut – niegdyś uważane za coś ekskluzywnego, z czego korzystało się w przypadku eventów i wydarzeń okazjonalnych (ślub czy wieczór kawalerski), dziś z kolei świadczą usługi zarówno okazjonalnie, jak i bardziej regularnie i na dłuższy okres. Kiedy i my powinniśmy się zdecydować na wypożyczenie samochodu i czym się przy tym kierować? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, jeżeli już wejdziemy w posiadanie “pożyczka”? O tym wszystko chcemy powiedzieć w tym krótkim poradniku.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wypożyczenie auta?

Udając się do wypożyczalni samochodów zazwyczaj nie posiadamy własnego auta, a potrzebujemy go w danej sytuacji życiowej – niezależnie od tego, czy na nieco dłużej, czy na zaledwie kilka dni. Najczęstszymi momentami, w których decydujemy się na wypożyczenie są takie, kiedy…

– wybieramy się na wakacje – auto jest wtedy w stanie znacząco podnieść komfort naszej wycieczki, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się na nie całą rodziną; wygodniej i szybciej dotrzemy na miejsce, a powrót będzie czystą przyjemnością, nie wymagającą od nas tłuczenia się po autobusach czy tramwajach;

wypożyczalnia samochodów
wypożyczalnia samochodów

– wracamy z zagranicy na krótką wizytę – nawet jeśli mamy auto mieszkając poza granicami Polski, przyjeżdżając z wizytą nie zawsze chcemy zabierać je za sobą; jeżeli przyzwyczailiśmy się jednak do komfortu jego użytkowania, wypożyczenie jest idealną opcją właśnie dla nas;

– prowadzimy jednoosobową działalność – właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych często traktują wypożyczanie samochodu jako alternatywę dla jego zakupu – zwłaszcza w momencie, gdy z auta korzystają sporadycznie i po prostu nie kalkulowało by im się posiadać własne; długoterminowa umowa z wypożyczalnią samochodów jest w stanie znacząco zredukować cenę tego procesu, w związku z czym po prostu jest to bardziej opłacalne;

– prowadzimy większą firmę – na wypożyczanie aut decydują się również i większe firmy – często również dobierając do nich usługi premium, jak chociażby kierowcę (na przykład w przypadku, gdy muszą odebrać ważnego inwestora czy klienta z lotniska); zdarza się również i tak, że właściciele większych firm czy korporacji wypożyczają auta swoim pracownikom – coraz częściej opcja ta widnieje w pakiecie benefitów; lepiej jest bowiem wypożyczyć auto, by pełniło ono funkcję samochodu służbowego, niż kupować każdemu pracownikowi jego własny środek transportu.

Istnieje możliwość, że posiadamy już swoje auto, ale i tak chcemy się zdecydować na usługi, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów. Często zdarza się tak, że nasze auto się zepsuje – jako że często jesteśmy od niego zależni, wypożyczenie nowego, zastępczego, jest w takiej sytuacji jedyną rozsądną opcją.

O czym pamiętać w przypadku wypożyczonego auta?

Decydując się na skorzystanie z oferty wypożyczalni samochodów musimy mieć świadomość, że nie ma nic za darmo, a sama pożyczka będzie nas kosztować. Jej cena zazwyczaj bazuje na okresie, na który wypożyczamy auto – im dłuższy on będzie, tym mniej abonamentu będziemy płacić. Oprócz ceny musimy też wziąć pod uwagę rodzaj auta, które wybraliśmy – pamiętajmy, że jego tankowanie również leży po naszej stronie. Warto więc zdecydować się na bardziej ekonomiczny model, który pozwoli nam przejechać na jednym zbiorniku paliwa dłuższy dystans, a za sprawą tego nieco zaoszczędzić.

Podczas samego wyposażenia dużą uwagę powinniśmy zwrócić na podpisywaną przez nas umowę – nieodzowny element całego procesu. Spójrzmy, czy wszystkie zawarte na niej informacje się zgadzają – w szczególności model i tablice rejestracyjne wypożyczonego auta. Poczytajmy też o ewentualnej karze – choć jej zapłata to zazwyczaj wynik nieszczęśliwego zbiegu wydarzeń, musimy być gotowi i na tę ewentualność. Uważajmy na obecność kruczków prawnych i niejasności, które mogłyby być wykorzystane przeciwko nam. Przede wszystkim jednak dokładnie obejrzyjmy wypożyczane przez nas auto, zwracając uwagę na wszystkie niedociągnięcia widniejące w nim już w momencie wypożyczania. Pozwoli nam to uniknąć bycia oskarżonym o ich spowodowanie.

Podsumowanie

Wypożyczalnia samochodów jest miejscem, które ostatnimi czasy cieszy się niesamowitą popularnością. Warto, abyśmy przy wypożyczaniu wybrali jak najlepszą, kierując się nie tylko oferowanymi przez nią autami, ale i – a może przede wszystkim – rekomendacjami ze strony naszych znajomych (lub też Internautów), a następnie podpisali jak najkorzystniejszą dla nas umowę, by w pełni cieszyć się wypożyczonym autem. Tak czy inaczej, skorzystanie z usług wypożyczalni jest świetną opcją zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na auto, a potrzebują go w danym momencie swojego życia.