Sztuczne kwiaty - dekoracja czy kicz?
Wnętrza

Sztuczne kwiaty – dekoracja czy kicz?

Sztuczne kwiaty – dekoracja czy kicz? Sztuczne kwiaty to elementy dekoracyjne wykonane z materiałów syntetycznych. Ich wygląd, kolory i szczegóły budowy sprawiają, że często do złudzenia przypominają żywe odpowiedniki. Mogą być produkowane z wielu różnego rodzaju materiałów – poliestrów (tania produkcja, dobra podatność na kleje oraz farby), papierów o różnej gramaturze, tkanin (szczególnie bawełny lub satyny), delikatnego pergaminu, elastycznych lateksu czy gumy lub połączenia suszu kwiatowego, roślinnego, owocowego a nawet z piór.

Plusy stosowania sztucznych a nie żywych kwiatów

Zdecydowaną zaletą kwiatów sztucznych jest ich trwałość i czas ekspozycji. Żywe kwiaty więdną po kilku – kilkunastu dniach. Nawet jeżeli stosowane są specjalne nawozy i preparaty, służą wyłącznie krótko trwałemu przedłużeniu ich żywotności. Natomiast kwiaty sztuczne są wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne (może poza delikatnymi papierowymi wersjami – chociaż i te często są impregnowane np. lakierem). Dzięki temu kompozycje wykonane z kwiatów np. z poliestru, gumy czy lateksu są idealne do zdobienia balkonów, tarasów a także nagrobków. Odpowiednio przygotowane i zabezpieczane są w stanie przetrwać najbardziej trudne warunki atmosferyczne.

Wykonane z papieru kwiaty sztuczne idealnie wpasują się w przestrzenie wewnątrz budynków. Dzięki temu, że nie mają w sobie alergenów mogą być wstawiane nawet w salach szpitalnych, przychodniach i innych miejscach użyteczności publicznej. Konieczne jest tylko dbanie o to, by nie osadzał się na nich kurz.

Kwiaty sztuczne należy również odpowiednio zaimpregnować, czyścić i przechowywać. Plastikowe raz na jakiś czas należy przemyć wodą z delikatnym detergentem. Wykonane z tkanin powinny być również delikatnie prane i suszone – zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu ich kształty oraz intensywne kolory będą cieszyć oko przez długi czas.

Sztuczne kwiaty do stroików

Sztuczne kwiaty - dekoracja czy kicz?Kwiaty sztuczne najczęściej są stosowane do wszelkiego rodzaju stroików świątecznych. Zarówno w okresie Bożego Narodzenia jak i Wielkiej Nocy można spotkać wiele kompozycji wykonanych z tego właśnie materiału. Do wyboru są wersje z żywymi podkładami (np. igliwie sosnowe, ostrokrzew) lub całkowicie wykonane ze sztucznych elementów. Pierwsze są mniej trwałe ponieważ igły prędzej czy później opadają i konieczna jest ich wymiana. Jednak kwiaty sztuczne zachowują swoją trwałość przez znacznie dłuższy czas.

Stroiki ze sztucznych kwiatów wykonane w całości z syntetycznych materiałów często do złudzenia przypominają żywe odpowiedniki. Umieszczone w koszykach czy donicach (glinianych, drewnianych itp.) są idealne do domów, gdzie znajdują się alergicy, dla osób starszych czy niepełnosprawnych, które nie mają możliwości samodzielnie zadbać o pielęgnację żywych kwiatów lub dla osób zapracowanych, dla których jest to znaczne ułatwienie dekoracji. Mogą być ustawione w centralnym miejscu lub jako uzupełnienie całości wystroju.

Sztuczne kwiaty do wieńców na groby

Bardzo popularne są również wieńce czy wiązanki na groby wykonane ze sztucznymi kwiatami. Podobnie jak w przypadku stroików świątecznych mogą być dodatkiem do żywych kompozycji lub tworzyć całość złożoną wyłącznie z elementów syntetycznych. Ich przewaga nad żywymi kwiatami polega na tym, że nawet silne wiatry, mocne promienie słoneczne, opady deszczu i śniegu, jak również mrozy, nie są w stanie zaszkodzić trwałości. Konieczne jest tylko odpowiednie odświeżanie i konserwacja przed zbliżającym się sezonem. Wówczas czas, jaki będą cieszyć oko znacząco się wydłuża.

Doniczkowe wersje ze sztucznymi kwiatami

Wiele parapetów, cokołów czy schodów często jest przyozdobione także sztucznymi kwiatami w donicach. Producenci prześcigają się w pomysłach opracowując najdrobniejsze szczegóły, bo wersja syntetyczna była jak najbardziej zbliżona do naturalnego odpowiednika. Wielkość, kształt oraz struktura poszczególnych elementów jest często do złudzenia przypominająca żywy kwiat. Tylko brak zapachu odróżnia sztuczną wersję.

Doniczka, w której umieszczony jest sztuczny kwiat może być wypełniona również imitacją ziemi, kamieniami, kryształkami lub mchem. Dzięki temu, że nie wymaga regularnego podlewania, przycinania i nawożenia, jest idealna dla osób, które mają problem z pamiętaniem o tych „drobiazgach”. Jak w przypadku pozostałych należy tylko pamiętać o właściwej konserwacji i czyszczeniu raz na jakiś czas.

Bardzo popularne są storczyki, tulipany, żonkile, róże czy kaktusy wykonane jako sztuczne kwiaty. Jednak obecnie na rynku dostępny jest praktycznie każdy gatunek występujący w przyrodzie – od ręki lub na specjalne zamówienie.

Jakie jest jeszcze możliwe wykorzystanie sztucznych kwiatów?

Coraz częściej Młode Pary decydują się na wykonanie dekoracji kościoła czy sali weselnej sztucznymi kwiatami. Dzięki temu odpada stres związany z pojawieniem się w ich okolicy latających czy pełzających owadów, zmniejsza się ryzyko uczulenia głównych bohaterów dnia lub ich gości, jak również gwarantowana jest trwałość dekoracji przez cały czas. Sztuczne kwiaty wykorzystuje się również do różnego rodzaju ozdób do włosów, ubrań czy butów. Zarówno wersje codzienne jak i eleganckie wzbogacane są często o ten element dekoracyjny.